Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Obrazek z ząbkami

Poczta Polska wyemitowała znaczek z wizerunkiem męczenników z Peru.

Błogosławieni franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski zostali uwiecznieni na okolicznościowym znaczku o nominale 1,75 zł, wyemitowanym przez Pocztę Polską z okazji ich beatyfikacji. Znaczek o wymiarach 22,5 na 45 milimetrów wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie trzystu tysięcy sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera sześć znaczków. Wraz ze znaczkiem wydano także kopertę FDC. To koperta pierwszego dnia obiegu (First Day Cover) ze znaczkiem okolicznościowym i stemplem datowanym na 5 grudnia, kiedy to znaczki z błogosławionymi weszły do obiegu.

Znaczek zaprojektowała Aleksandra Pietrzak, znana z dziesiątków realizacji znaczków, na bieżąco dokumentujących wydarzenia życia politycznego i kulturalnego. Znaczek wydrukowała Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie. Popularyzacji znaczka zapewne będzie sprzyjał fakt, iż potwierdza on dokonanie podstawowej opłaty pocztowej. 1,75 zł kosztuje wysłanie tak zwanej przesyłki listowej nierejestrowanej czyli zwykłego listu. Wizerunek przedstawia fragment znanego zdjęcia, na którym męczennicy stoją obok siebie. Na znaczku usunięto tło zdjęcia, natomiast wokół podobizny błogosławionych franciszkanów biegnie napis „Świadkowie nadziei - błogosławieni misjonarze polscy”.

Ojciec Michał Tomaszek pochodził z podżywieckiej Łękawicy. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych. Tutaj ukończył najpierw niższe seminarium w Legnicy a następnie wyższe seminarium duchowne w Krakowie. Po święceniach kapłańskich w 1987 roku przez pewien czas pracował w Pieńsku koło Zgorzelca. W 1989 roku wyjechał na misje do Pariacoto w Peru. Tutaj 9 sierpnia 1991 roku poniósł śmierć męczeńską wraz ze współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim. 5 grudnia w Chimbote w Peru odbyła się ich beatyfikacja. W tym samym dniu Poczta Polska dopuściła do obiegu poświęcony obu męczennikom znaczek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy