Nowy numer 38/2021 Archiwum

Jarosław Wieczorek wojewodą śląskim

Jarosław Wieczorek, radny z Gliwic (PiS), członek zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego został nowym wojewodą śląskim.

Rząd Beaty Szydło powołał nowych wojewodów. Wojewodą śląskim został Jarosław Wieczorek, zastąpi na tym stanowisku Piotra Litwę, który pełnił ten urząd od marca 2014 r.

Jarosław Wieczorek ma 35 lat, pochodzi z Gliwic, gdzie jest radnym Prawa i Sprawiedliwości. Od lutego br. Jest członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Jest przedsiębiorcą. Ukończył Uniwersytet Śląski, jest prezesem spółki kapitałowej i działaczem samorządowym. Wiceprzewodniczącym rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.

W radzie miasta Gliwice zasiada trzecią kadencję, od poprzedniej przewodniczy komisji budżetu i finansów, w obecnej jest również członkiem komisji statutowej. Od 2001 r. jest związany z Prawem i Sprawiedliwością, obecnie jest szefem gliwickich struktur partii. W ostatnich wyborach był jej kandydatem na prezydenta miasta; z poparciem 7834 osób zdobył drugi wynik wyborczy - 14,55 proc. głosów.

Razem z jego nazwiskiem na liście kandydatów do objęcia urzędu wojewody wymieniani byli również ekonomista i prawnik, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wcześniej także m.in. b. posłanka PiS Maria Nowak, b. prezes Polskiego Radia Katowice Wojciech Poczachowski i b. prezydent Siemianowic Śląskich Jacek Guzy.

„Jestem zaskoczony, bo rzeczywiście podczas spekulacji pojawiały się inne nazwiska. Przypuszczam, że była to jakaś wypadkowa i kompromis (...) regionalnych frakcji PiS” - powiedział PAP politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Tomasz Słupik.

W jego opinii, doświadczenie samorządowe Wieczorka może być w pracy wojewody istotnym atutem. Zauważył zarazem, że w sytuacji, w której zarząd woj. śląskiego tworzą przedstawiciele innych ugrupowań niż PiS (PO, PSL, Ruch Autonomii Śląska), w regionie może dochodzić do konfliktów. Wiele będzie zależało od temperamentu i filozofii sprawowania urzędu przez Wieczorka – ocenił ekspert. „Jest to pewna zagadka. Jest to osoba nowa, trzeba jej dać pewien kapitał zaufania” - podsumował Słupik.

Zdaniem przewodniczącej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik wybór Jarosława Wieczorka na wojewodę śląskiego to dobry wybór dla Śląska. „Czasami są takie osoby – mało rozpoznawalne, ale bardzo rzetelne. Z radością przyjęłam informację, że to ten młody, pracowity i bardzo rzetelny człowiek ma szansę zostać wojewodą śląskim. Myślę, że obydwie kandydatury, które w ostatnich dniach krążyły były dla regionu bardzo dobre – z jednej strony autorytet profesora (Jana Wojtyły – PAP), z drugiej kandydat młody, ambitny, rzetelny i bardzo oddany Śląskowi” - uznała M. Mańka-Szulik.

Prezydent Zabrza nawiązała do tegorocznych prac nad ustawą metropolitalną (przyjętą ostatecznie przez Sejm poprzedniej kadencji; po podpisie prezydenta wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.), kiedy przedstawiciele samorządów w pewnym momencie w lipcu br. musieli natychmiast zorganizować się i pojechać do Warszawy konsultować ówczesny kształt projektu. „Pan Jarosław Wieczorek bez dyskusji, natychmiast, przygotowany następnego dnia towarzyszył mi w spotkaniu w Sejmie. Poznałam go więc z pracy i mogę powiedzieć o nim wszystko, co najlepsze: to oddanie w pracy, ale też bardzo dobre merytoryczne przygotowanie” -  podkreśliła przewodnicząca GZM.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO) nie zna nowego wojewody, liczy jednak na dobrą współpracę. „Będziemy dla dobra regionu współpracować, czyli podejmować działania, a część działań jest wspólnych. Nie wyobrażam sobie – mimo że wojewoda jest z PiS, a marszałek z Platformy – abyśmy nie współpracowali” - wskazał W. Saługa. „Myślę, że najważniejszy jest charakter człowieka. Doświadczenie to jedno, a wola tego, co się chce zrobić, wola zmian, wola pracy, działania – to czasami przewyższa kwestię doświadczenia” - dodał marszałek woj. śląskiego.

Posłanka PiS Izabela Kloc o nowym wojewodzie powiedziała PAP:  "Ma ogromne doświadczenie samorządowe, co na pewno będzie przydatne w pracy wojewody. Województwo śląskie to nie jest łatwy region, na pewno będzie to dla niego wyzwanie, ale służymy mu wsparciem i radą. Myślę, że będzie inicjował ciekawe projekty na rzecz rozwoju województwa. Jest człowiekiem dialogu, osobą serdeczną, która może budzić zaufanie mieszkańców województwa śląskiego".  

Jarosław Wieczorek jest żonaty, ma 6-letniego syna. Będzie jednym najmłodszych wojewodów w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama