GN 2/2019 Archiwum

Makulatura na... kuchnię w Pariacoto

Zbieraliśmy już makulaturę na budowę studni w Sudanie Południowym, teraz będziemy zbierać na rozbudowę zaplecza szkoły w peruwiańskim Pariacoto, gdzie swoje życie oddali za wiarę o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski.

Już w sobotę 5 grudnia beatyfikacja polskich męczenników z Peru. Grupa bielszczan chce za nią podziękować w wyjątkowy sposób i zaprosić do współudziału każdego!

- Telefonicznie rozmawiałam z o. Jackiem Lisowskim, franciszkaninem pracującym w Peru. Już wiemy, że szkole w Pariacoto, gdzie pracowali nasi męczennicy: o. Michał Tomaszek z Łękawicy i o. Zbigniew Strzałkowski z Zawady koło Tarnowa, bardzo są potrzebne kuchnia i jadalnia. Dzieci, które korzystają lub mogłyby korzystać ze szkoły, żyją na co dzień w skrajnej biedzie. Jeśli mogłyby liczyć na posiłek w szkole, prawdopodobnie też odzyskałyby szansę na lepsze życie. Dlatego jesteśmy zdecydowani - trzeba wybudować dla misji te obiekty - mówi Maria Froncz, bielszczanka, która przed dwoma laty zainicjowała w diecezji bielsko-żywieckiej akcję "Makulatura na misje".

Dzięki akcji już niebawem ruszy budowa studni dla mieszkańców południowosudańskiej wioski Ayem. Studnia jest wotum diecezji za kanonizację św. Jana Pawła II i będzie nosić jego imię .- Akcję już zakończyliśmy, ale codziennie odbieram telefony o kolejnych tonach makulatury zebranych przez szkoły, instytucje i osoby prywatne - mówi Maria Froncz. - Takiego zapału ludzi nie można zmarnować.

Kolejny pomysł przyszedł w lipcu tego roku. - Kiedy jechałam na uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej do Rychwałdu, moją uwagę zwrócił właśnie ten baner w Łękawicy, przedstawiający ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego - opowiada M. Froncz. - Poruszyło mnie świadectwo życia i śmierci tych młodych ludzi, pochodzących z kraju Jana Pawła II. Kiedy usłyszałam, że jednym z wotów dla Matki Bożej jest order "Słońce Peru", przyznany o. Michałowi, już byłam pewna: coś trzeba zrobić.

Wiosną przyszłego roku na nowo ruszy więc zbiórka makulatury, a także plastikowych nakrętek i butelek PET. - Do współpracy w przekazywaniu pieniędzy zaprosimy naszą Caritas. Chcemy w ten sposób podziękować Bogu za świadectwo naszych męczenników, ale też tak zwyczajnie, po ludzku pragniemy, żeby mieszkańcy Pariacoto doświadczyli naszej bliskości z nimi.

Maria Froncz zachęca wszystkich, by - jeśli mają takie możliwości - już gromadzili makulaturę, nakrętki i butelki. Swój udział w akcji zadeklarowało wiele szkół i parafii. Zaproszenie do udziału w niej otrzymają także mieszkańcy podtarnowskiej Zawady, z której pochodzi o. Strzałkowski.

- Przewidywany koszt tej inwestycji, to około 16 tys. dolarów. Mam nadzieję, że podołamy, ale potrzebny jest wysiłek mieszkańców całej diecezji, dlatego już dziś gorąco zachęcam wszystkie instytucje i osoby prywatne do zaangażowania - podkreśla M. Froncz. - Być może łatwiej byłoby bezpośrednio zbierać pieniądze. Nie chcemy tego robić. Chcemy zdobyć je w inny sposób - przez zaangażowanie w wysiłek zbierania makulatury, butelek i nakrętek.

Podczas poprzedniej akcji makulaturę odbierała firma "Eko-Wtór" z Bystrej i to ona pośredniczyła w przekazywaniu pieniędzy na budowę studni. Podobnie będzie i tym razem.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy