Nowy numer 26/2022 Archiwum

Sekretne paczki dotarły do Afrykanek!

"Wszystkie kobiety ogromnie się cieszą z tego, co dla nas zrobiliście. Dzisiaj bardzo się radowaliśmy, rozdając bieliznę. Starczyło dla wszystkich" - to słowa Mamouny Ganame z Burkina Faso, które dotarły do organizatorek Sekretnej Misji Kobiet.

Sekretna Misja Kobiet z Polski zakończyła się sukcesem! 15 listopada panie w Pobe Mengao w Burkina Faso w Afryce Zachodniej otrzymały zebraną w Polsce bieliznę! To rezultat Sekretnej Misji Kobiet, zainicjowanej w gronie pań z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Dzięgielowie koło Cieszyna.

- Sekretna Misja Kobiet została zorganizowana w odpowiedzi na prośbę mieszkanek Burkina Faso, aby pomóc im zdobyć bieliznę - informuje Bożena Giemza z CME. - W ciągu trzech miesięcy na nasz apel zebrano w Polsce: 4 224 pary majtek, 1 898 biustonoszy, 368 podkoszulek. W akcję zaangażowały się lokalne koordynatorki w 25 miastach. Do Afryki wysłano w sumie 260 kg bielizny dla pań w różnym wieku, począwszy od nastolatek. Bieliznę otrzymały wszystkie mieszkanki Pobe Mengao niezależnie od wyznania, a więc z dwóch kościołów protestanckich, z kościoła katolickiego oraz muzułmanki i animistki.

Jedną z osób odpowiedzialnych za rozdawanie bielizny na miejscu była Mamouna Ganame z kobiecego stowarzyszenia "Dofre Hansi". W języku moore nazwa stowarzyszenia oznacza "Niech Bóg pomoże". Jak wyjaśnia Bozena Giemza: - To właśnie wiadomość o tym, że kobiety w Burkina Faso, pomimo bardzo trudnej sytuacji społecznej i materialnej, potrafią zjednoczyć się i wzajemnie wspierać, sprowokowała powstanie Sekretnej Misji Kobiet oraz tak duży odzew społeczny na apel z Afryki.

A jak dodaje Lidia Żur, koordynatorka projektu "Pomoc dla Afryki" w Centrum Misji i Ewangelizacji, chrześcijanki w Pobe Mango mówią, że dzięki temu mogą teraz głosić Ewangelię osobom dotychczas niezainteresowanym. Efekt zbiórki w Polsce jest dla nich przekonującym świadectwem wiary.

Przed CME stoi kolejne zadanie, które może odmienić życie wszystkich mieszkańców Pobe Mangao. Nowym celem jest odbudowa zniszczonej tamy wodnej.

Pobe Mengao to wioska licząca 4700 mieszkańców w północnej - subsaharyjskiej części Burkina Faso. Osiem lat temu apel o pomoc dotarł stamtąd do Dzięgielowa poprzez doktora Lucjana Buchalika, afrykanistę i badacza prowadzącego badania m.in. w rejonie Pobe Mengao. CME pomogło m.in. w budowie studni i szkoły, zaopatrzeniu mieszkańców w żywność, leki, artykuły pierwszej pomocy, ale także Biblie czy artykuły szkolne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama