W kościele św. Marii Magdaleny swój pierwszy jubileusz świętowały chóry z obu stron Olzy. Na ekumeniczne Spotkanie Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego zaprasza od 10 lat katolicki chór "Lutnia".
W kościele św. Marii Magdaleny wykonawców i słuchaczy powitał proboszcz parafii i opiekun chóru "Lutnia" ks. kan. Jacek Gracz, zaznaczając, że to jubileuszowe spotkanie odbywa we wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. - Ona poprzez męczeństwo wyśpiewała Bogu również swoją pieśń życia. I przypomina nam, że muzyka powinna nas prowadzić do Pana Boga, a także do szlachetności życia - mówił ks. kan. Gracz.
- To już 10. święto kościelnych chórzystów - przypominała Jadwiga Matuszewska z katolickiego chóru "Lutnia", który wraz ze stowarzyszeniem "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" zorganizował to jubileuszowe Spotkanie Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego - Cantate Domino 2015. Jak dodawała, od początku zapraszane były do tego wspólnego świętowania parafialne chóry różnych wyznań, a także śpiewacy zza Olzy. Wśród wykonawców było już ponad 30 chórów.
Błogosławieństwa chórzystom udzielił ks. kan. Jacek Gracz
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W tym roku zaśpiewały: chór mieszany "Dźwięk", działający przy kole PZKO w Karwinie-Raju pod dyrekcją Tomasza Piwko, ewangelicki chór "Nadzieja" z Drogomyśla pod dyrekcją Haliny Szerudy, chór "Regina Apostolorum" z Rybnika pod dyrekcją Ziglindy Lampert-Raszyńskiej oraz gospodarze, "Lutnia" z parafii św. Marii Magdaleny pod dyrekcją Marii Gruchel.
Każdy z zespołów zaprezentował swój repertuar, a tradycyjnie w finale wszyscy razem zaśpiewali, stojąc przed ołtarzem. Tym razem jubileuszowa ekumeniczna modlitwa chórów zakończyła się wyśpiewaną przez cztery połączone chóry, pieśnią "Chrystus Królem, Chrystus Panem"...
- To co roku ważne przeżycie, bo jest i duże zgromadzenie muzyków, a przede wszystkim: wspólnie śpiewana modlitwa. Bardzo się cieszę, że tyle jest chórów, które działają i chcą wystąpić. Tym bardziej, że dziś coraz trudniej jest o nowy narybek do tych zespołów. Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się dalej rozwijać. Ona wymaga od organizatorów sporo determinacji i wytrwałości, ale też daje wiele prawdziwej radości, bo mogą się tu spotkać i wymienić doświadczenia chóry parafialne. Te zespoły nie mają wielu takich okazji, bo skupiają się na tym, by służyć liturgii i rzadko uczestniczą w konkursach - tłumaczy Maria Gruchel, dyrygent chóru "Lutnia" i pomysłodawczyni spotkań "Cantate Domino".
Połączonymi chórami dyrygowała Maria Gruchel, inicjatorka Spotkań Śpiewaczych...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Oprócz talentu potrzebne są w chórze dyscyplina i zaangażowanie, wiele godzin pracy i osobistych wyrzeczeń - mówił prezes "Lutni" Jan Łabuz, dziękując wszystkim uczestnikom śpiewaczego spotkania za to, że ofiarują je Bogu, a także by sprawiać radość innym.
- Jesteśmy wdzięczni, że śpiew ten cieszy nasze serca i możemy poprzez ten śpiew chwalić Pana Boga - mówił burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Za to, że po obu stronach Olzy kontynuują bogate tradycje śpiewacze Śląska Cieszyńskiego dziękował starosta cieszyński Janusz Król.
- Nigdy wcześniej nie miałam tak miłych imienin - przyznawała tuż po chóralnym "Sto lat" Cecylia Gasz-Płońska, dyrektor COK "Dom Narodowy", w którym jak co roku po wspólnym koncercie gościli chórzyści.