Nowy numer 26/2022 Archiwum

Trzeba ich chwalić

– Prawie 170 nominowanych i 17 laureatów tej zaszczytnej 
i prestiżowej nagrody to wierni naśladowcy ks. Londzina: liderzy przemian i obrońcy tradycji – tak starosta Andrzej Płonka charakteryzował bohaterów tegorocznej edycji nagrody.

To oni swoim oddaniem, niespożytą energią i pasją zarażają innych, sieją dobro, naprawiają świat. Nie siedzą z założonymi rękami, rozumieją, co to znaczy miłość do małej ojczyzny – i do Polski – dodawał Andrzej Płonka, wskazując na wielkie znaczenie pracy społeczników dla budowania tożsamości lokalnej.
W uroczystej gali udział wzięli m.in. bp Roman Pindel, bp Paweł Anweiler, senator Andrzej Kamiński, posłowie: Jacek Falfus, Stanisław Pieta, Grzegorz Puda, Stanisław Szwed, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Byli też przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu bielskiego, które nominowały najlepszych społeczników do 17. Nagrody Starosty Bielskiego.


W gronie nominowanych znaleźli się: Krystyna Handzlik z Janowic, Czesława i Czesław Koziełowie z Buczkowic, Józef Grabowski z Czechowic-Dziedzic, ks. kan. Witold Grzomba z Międzyrzecza, Andrzej Śliwka z Jaworza, Renata Rapacz z Kóz, Józef Zątek z Porąbki, Zygmunt Wandzel ze Szczyrku, Józef Gawlik z Wilamowic 
i Zbigniew Banet z Bystrej.
Mówiąc o nich, bp Roman Pindel przytoczył za biblijną księgą Mądrości Syracha wykaz sławnych mężów i dodał: – Mamy 
i my w naszym pokoleniu mężów sławnych, dzielne niewiasty, których należy chwalić, bo warci są tego. Trzeba ich chwalić, aby inni brali przykład i znajdowali motywację do życia według wartości. 
Jak zaznaczył bp Pindel, nominowani i laureat żyją tymi samymi wartościami co pochodzący z Zabrzega ks. prał. Józef Londzin. 
Laureatem nagrody został nominowany przez gminę Wilkowice Zbigniew Banet, naukowiec i niezwykle aktywny działacz społeczny. To założyciel klubu sportowego „Klimczok-Bystra”, który zbudował m.in. dwie skocznie narciarskie, wychowawca olimpijczyków, organizator wielu międzynarodowych imprez narciarskich. Angażował się też w organizację wydarzeń patriotycznych i pomocy medycznej z Niemiec.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama