Duże zmiany u św. Stanisława

Z Czytelnikami "Gościa Niedzielnego" spotkaliśmy się w kościele św. Stanisława. Głoszone w kościele parafialnym w Andrychowie na Osiedlu kazania zachęcały wiernych do czytelnictwa prasy katolickiej.

Po każdej Mszy św. redakcja "Gościa Bielsko-Żywieckiego" prowadziła stoisko prasowe "Gościa" i "Małego Gościa".

Ci, którzy się przy nim zatrzymali, dostali także pamiątkowe gadżety oraz archiwalne numery naszego tygodnika. Mogli również nabyć bieżące wydanie "Gościa", a w nim przeczytać m.in. o niezwykłych przedsięwzięciach gospodarczych, jakie w ostatnich latach podjęto w andrychowskiej parafii św. Stanisława (tekst tego artykułu publikujemy poniżej).

Wymiana szklanej fasady kościoła oraz przebudowa i odnowienie otoczenia świątyni to przedsięwzięcia o wartości kilkuset tysięcy złotych, podjęte wyłącznie dzięki ofiarności mieszkańców andrychowskiego Osiedla.

Ks. proboszcz Jan Figura rozpoczął swoją posługę w Andrychowie cztery lata temu. Wraz z pielęgnacją dzieł, które powstały w parafii dzięki jego poprzednikom, musiał zmierzyć się również z wieloma problemami gospodarczymi.

- Kościół budowano 30 lat temu - mówi ks. Figura. - Posługiwano się zupełnie inną niż obecnie technologią. Wiele prac wykonywano w tak wielkim pośpiechu, że nie wszystkie znalazły swój ślad w dokumentach.

Duże zmiany u św. Stanisława   Na plac wjechał ciężki sprzęt Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość „Fasadowe” remonty
Na pierwszy rzut poszła fasada kościoła. To ogromny trójkąt o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, wypełniony szkłem.

Aluminiowa stolarka zaczęła „pracować” pod wpływem zmian temperatury i naporu górskich wiatrów, więc popękały szyby.

Nie było sensu naprawiać pojedynczych tafli. Trzeba było zmienić całą konstrukcję i jej wypełnienie. Dziś ta szklana ściana ma izolację termiczną i odpowiednie zabezpieczenie mechaniczne. Prace kosztowały około 360 tys. zł.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie, ile trzeba będzie zapłacić za prace, zakończone 28 października. Ale kwota będzie prawdopodobnie porównywalna.

Zakres prac jest imponujący. Świadczą o tym liczby: w ciągu trzech miesięcy zbudowano 270 metrów bieżących drenażu, 35 studzienek kanalizacyjnych i chodnik o łącznej powierzchni 2 tys. metrów kw. I najważniejsze: przy okazji udało wykonać także podjazd dla wózków.

- Nie ma już teraz parafian, dla których dotarcie do kościoła byłoby niemożliwe - cieszy się ksiądz proboszcz. - Ale podziwu godny jest fakt, że wszystko to udało się zrobić tylko i wyłącznie z datków wiernych.

Być może wpływ na ofiarność parafian ma przejrzysty i jawny system finansowania prac. Co tydzień w ogłoszeniach i gazetce parafialnej proboszcz przekazuje wiernym informację o zebranych funduszach, o przeprowadzonych pracach i ich koszcie.

Wraz w wielkimi przedsięwzięciami udało się także przeprowadzić zadania na mniejszą skalę, jak wymiana konfesjonałów, oświetlenia, nagłośnienia czy elementów wystroju kościoła.

- Niezwykle cenna jest w tym zakresie pomoc rady parafialnej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pan Zbigniew Marek. Dzięki oddanym parafianom udało się efektywnie wykorzystać zebrane fundusze - podkreśla ks. Jan Figura.

Duże zmiany u św. Stanisława   Pochylnia dla wózków Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Dla dobra wiernych
Andrychowska parafia św. Stanisława, choć absorbują ją poważne przedsięwzięcia gospodarcze, jest miejscem uświęcenia wiernych.

Prócz zwykłego duszpasterstwa, mieszczącego się w ramach codziennych nabożeństw oraz udzielania sakramentów świętych, działają tutaj liczne grupy o szczególnym ukierunkowaniu ewangelizacyjnym.

Wierni mogą wybierać między Domowym Kościołem, grupą biblijną św. Pawła, wspólnotą św. Michała Archanioła, Żywym Różańcem, wspólnotami karmelitańską i pallotyńską, grupą charytatywną i Szkołą Nowej Ewangelizacji „Galilea”.

Najmłodsi włączają się w grupę służby liturgicznej albo wspólnotę oazy młodzieżowej lub dziecięcej. Parafia cieszy się posiadaniem relikwii św. Jana Pawła II.

Jego pamięci poświęcone są nabożeństwa odprawiane w każdy czwartek, a dzień jego liturgicznego wspomnienia - 22 października - cieszy się przywilejem drugiego odpustu parafialnego.

Parafia wielokrotnie gościła także artystów scenicznych, prezentujących koncerty i spektakle historyczne, patriotyczne i religijne.

Parafia ma swoją stronę internetową (www.stanislaw-andrychow.pl). Można na niej znaleźć nie tylko bieżące informacje, ale także obejrzeć transmisję nabożeństw, odprawianych w kościele parafialnym.

W andrychowskiej parafii św. Stanisława wraz z ks. proboszczem Janem Figurą pracują księża wikariusze: Robert Kurpios, Wojciech Medwid, Paweł Wawak, Rafael Gwizdoń, Wojciech Krymiec oraz diakon Adam Wandzel. W parafii jest także dom zakonny Sióstr Służebniczek Starowiejskich, które pomagają w katechezie i prowadzą przedszkole.

 

« 1 »