Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Młodzi zwiedzą KL Auschwitz

Zostało jeszcze niewiele ponad 4 tysiące miejsc dla tych, którzy po drodze na spotkanie z papieżem Franciszkiem chcą nawiedzić Muzeum w Oświęcimiu. Będzie to możliwe w dniach 20-28 lipca oraz już po spotkaniu z papieżem, w dniach 1-3 sierpnia.

Zwiedzanie będzie możliwe jedynie dla tych grup, które wcześniej zarejestrują się przez portal bielsko-żywieckiego Centrum ŚDM.

System zwiedzania zaplanowano - ze względu na liczbę gości - w najdrobniejszych szczegółach. Grupy liczące tysiąc osób będą wpuszczane na teren Muzeum co godzinę od 9:00 do 19:00. Zatem każdego dnia 11 tysięcy młodych będzie mogło zwiedzić ekspozycję. Ze względu na tak dużą liczbę jednocześnie odwiedzających były obóz nie będzie możliwe wejście do poszczególnych bloku i zwiedzenie prezentowanych tam ekspozycji. W zamian Muzeum przygotuje plenerowe, ustawione na zewnątrz plansze, zawierające informacje o poszczególnych miejscach obozowej kaźni.

Podczas zwiedzania uczestników ŚDM Muzeum będzie zamknięte dla wszystkich innych grup i turystów indywidualnych. Program wizyty młodych obejmie nawiedzenie obu części byłego obozu - w Oświęcimiu i w Brzezince. Niestety limit zwiedzających jest już na wyczerpaniu. Wszystkie terminy lipcowe i większość sierpniowych zostało w całości zarezerwowanych. Jedynie 3 sierpnia w godzinach popołudniowych - od 16:00 do 19:00 - Muzeum może przyjąć jeszcze łącznie około 4 tysiące odwiedzających.

- Zwiedzanie byłego obozu zagłady jest jedną z propozycji, jaką Centrum ŚDM diecezji bielsko-żywieckiej przygotowało w porozumieniu z Muzeum - mówi ks. Piotr Hoffmann, główny koordynator Centrum ŚDM w Bielsku-Białej. - Zwiedzający będą mogli uczestniczyć także we Mszy św., którą ich księża-opiekunowie będa odprawiać w oświęcimskich kościołach. Bracia z ekumenicznej wspólnoty z Taize będą tutaj także prowadzić wspólne modlitwy.
Nawiedzenie byłego obozu KL Auschwitz nie jest jedyną propozycją dla młodzieży z zagranicy, która przyjedzie, by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Diecezjalne Centrum ŚDM oraz parafie bielsko-żywieckie, które gościć będą młodych, organizują także zwiedzanie regionu, udział w wycieczkach na beskidzkie szczyty, połączonych z działaniami ewangelizacyjnymi oraz zaangażowanie w dzieła dobroczynne w szpitalach, domach dziecka i domach opieki. W ostatniej dekadzie lipca do parafii Podbeskidzia przyjedzie 10 tysięcy młodzieży z całego świata. Najliczniejsze grupy będą stanowić Francuzi (4 tysiące) i Włosi (2 tysiące). Ponadto swoją wizytę w diecezji zapowiedzieli także Amerykanie, Kanadyjczycy, Czesi, Słowacy, Duńczycy, Holendrzy, a nawet mieszkańcy tak odległych i egzotycznych zakątków, jak Brazylia, Boliwia, Kolumbia, Kenia, Namibia, Tajwan, Hongkong czy Timor Wschodni.

Zapisy grup. które mogą zwiedzić były obóz zagłady w Oświęcimiu przyjmowane są na stronie internetowej Diecezjalnego Centrum ŚDM w Bielsku-Białej.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy