Głosy na Prawo i Sprawiedliwość

W regionie bielsko-żywieckim, w przeprowadzonych 25 października wyborach parlamentarnych, zdecydowane zwyciężyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie ze wstępnymi prognozami wyborcy na Podbeskidziu, podobnie jak w całym województwie śląskim i małopolskim, najczęściej oddawali swe głosy na PiS. W województwie śląskim w około 35 procentach poparli kandydatów PiS, a w małopolskim - to aż 49 procent głosujących.

W okręgu bielskim - nr 27 - PiS poparło ponad 40 procent głosujących. To przeszło 130 tysięcy osób. Na PO głosy oddało 79,5 tys. osób czyli ponad 23 proc. Tu pewny mandat zdobyła pierwsza na liście posłanka Mirosława Nykiel. Drugi mandat dla PO prawdopodobnie przypadnie Małgorzacie Pępek. Szansę na zdobycie mandatu mają też: Mirosław Suchoń - przedstawiciel KWW Nowoczesna Ryszarda Petru  oraz kandydujący z KWW Kukiz'15 Jerzy Jachnik.

Komitet PiS spodziewa się 5 mandatów, a mają je otrzymać: Stanisław Szwed, Stanisław Pięta, Kazimierz Matuszny, Jacek Falfus i Grzegorz Puda.

Dobiegające końca liczenie głosów w wyborach do Senatu pozwoliło wskazać, że kandydat PiS Andrzej Kamiński zostanie senatorem w okręgu 78. W 79 okręgu nieoficjalnie wyniki wskazują, że zostanie nim były poseł Tadeusz Kopeć z Cieszyna (PiS).

Jeszcze trwa liczenie głosów, ale już nieoficjalnie wiadomo, że po raz kolejny rekordzistą na naszym terenie okazał się lider listy sejmowej PiS - poseł Stanisław Szwed, który liczbą ponad 46 tysięcy zdobytych głosów kilkukrotnie wyprzedził innych kandydatów. Zdobył prawie jedną trzecią głosów całej listy.

- Oczekiwaliśmy na podsumowanie głosowania w dużym napięciu, bo zależało nam na tym, żeby wynik dla całej partii był jak najlepszy. Cieszy nas ten całościowy rezultat, bo on daje tę ważną szansę stworzenia stabilnego rządu bez wchodzenia w koalicję. Mój osobisty dobry wynik oczywiście sprawia satysfakcję, ale bardziej liczy się to, że to, co osiągnęliśmy wspólnie pozwala na realizację tych programów i projektów, które zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej - mówi poseł Szwed.

- Wprawdzie mamy świadomość, że droga realizacji tych obietnic będzie ciężka i trudna, bo i opozycja jest niełatwa, ale nasze główne hasło mówiło, że damy radę, więc jesteśmy pełni optymizmu - dodaje poseł Stanisław Szwed.

« 1 »