Zakończył się 18. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej,n a który w tym roku złożyły się konkursy: muzyczny, literacki, fotograficzny. a także przegląd filmowy i wystawy sztuki.
Konkursowe piosenki prezentowały wielką różnorodność muzyczną: od rapu, rockowego gospel i muzyki elektronicznej, po tradycyjne pieśni chóralne. Występy oceniło jury w składzie: Bożena Grudzińska-Kubik - doktor sztuki, artystka operowa i pedagog, Beata Borowska - adiunkt w Akademii Muzycznej w Katowicach, Jan Borowski – profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Janusz Kohut - kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, ks. Stanisław Joneczko - muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego "Anioł Beskidów".
Po obejrzeniu przez wszystkich gości multimedialnego widowiska laserowego, które przedstawiło historię Polski, nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu muzycznego. Nagrody wręczali: Krzysztof Jan Klęczar burmistrz gminy Kęty, Bożena Grudzińska-Kubik przewodnicząca jury oraz dyrektor domu kultury w Kętach - Sylwia Brzozowicz.
Grand Prix – główną nagrodę konkursu wręczono Marcie Mikule z Roczyn, która na scenie wystąpiła z mamą, akompaniującą jej na wiolonczeli. Zachwyciła jury i publiczność – jej głos wielu porównywało do Anny German. W kategorii zespołów zwyciężyły "Jeho deti" z Preszowa na Słowacji; zespołów folkowych – kapela z Domu Kultury w Wapienicy; chórów – "Majowy Kwiat" z Mińska na Białorusi.
Listę wszystkich laureatów prezentujemy poniżej.
Po ogłoszeniu wyników zespoły wspólne zaśpiewały "Barkę", którą zespoły polonijne ćwiczyły na festiwalowych warsztatach.
Laureaci 18. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej "Psallite Deo"
Konkurs muzyczny:
1. "Jeho Deti" z Preszowa na Słowacji
2. "Kontrasty" z Bielska-Białej,
3. "Gaudete in Domino" z Gliwic.
1. "Kapela Folkowa" z DK w Wapienicy
2. ZPiT "Iskierki" i "Iskierkowa Familia" z Brzeszcz,
3. nie przyznano.
1. plus nagroda VOX POLONIA zdobył chór Majowy Kwiat z Mińska na Białorusi,
2. Męski Chór "Harfa" z Bielska-Białej,
3. ex aequo: zespół "Wierbica" z Mińska na Białorusi,
3. ex aequo: zespół "Wrzos" z Głębowic,
- wyróżnienie: Chór św. Barbary z Kaczyki w Rumunii,
- wyróżnienie: "Kiyowskie Blahochestia" ze Lwowa.
1. plus nagroda GRAND PRIX: Marta Mikuła z Roczyn.
2. Andrzej Ługin z zespołu "Laudans" z Bielska-Białej,
3. nie przyznano,
- wyróżnienie: Adam Płonka z Kęt,
- wyróżnienie: Szymon Kolber z Kęt,
- nagroda specjalna za projekt autorski dla kompozytora Ireneusza Wypicha i sopranistki Katarzyny Skulskiej.
Konkurs fotograficzny: "Duchowość i mistyka w obiektywie"
Jury w składzie: Joanna Chudy, Anna Biernat, Bożena Sordyl i Tomasz Biernat przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
1. Adam Falkowski z Bielska Podlaskiego,
2. Igor Neshcheret,
wyróżnienia: Aleś Saroka oraz Aleksandra Hurbo z Mińska na Białorusi.
Konkurs literacki "ojczysty-polski-mój"
W skład jury weszły panie: Lucyna Kubas, która ogłosiła wyniki, Zofia Baścik i Barbara Siwiec. Laureatami zostali:
1. Karolina Paprocka – nauczyciel języka polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Bielfeld w Niemczech, za pracę "Opowiadanie starego dębu",
2. Maria Ciechanowicz-Sulima – prezes Polskiej Macierzy Szkolnej "Polesie" w Brześciu, za pracę "Spowiedź artysty Edwarda Kufko",
3. Nadzieja Niewdach – studentka polonistyki na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, za opowiadanie "Niespodzianka",
- wyróżnienia: Ałła Klimowicz – bibliotekarka w Liceum im. Tołstoja w miejscowości Głodiany w Mołdawii za pracę: "Niezbyt szczęśliwa historia" i Ilona Bortnik – studentka polonistyki na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku za opowiadanie: "Księżniczka godna wieczności".