Zakończył się 18. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej,n a który w tym roku złożyły się konkursy: muzyczny, literacki, fotograficzny. a także przegląd filmowy i wystawy sztuki.
Artyści-amatorzy z Polski, Białorusi, Rumunii, Słowacji i Ukrainy wzięli udział w 18. Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej "Psallite Deo" w Kętach. Przedsięwzięciu patronowali biskupi pięciu Kościołów chrześcijańskich w Polsce.
W tym roku, kiedy festiwal osiągnął swoją pełnoletniość, przedsięwzięcie kontynuuje swoją formułę ekumeniczną i międzynarodową, zapoczątkowaną pięć lat temu. Składają się na niego Międzydekanalny Przegląd Muzyczny i Międzynarodowy Konkurs Muzyczny, a także wystawy dzieł sztuki i fotografii oraz Przegląd Filmowy „Oikumene”. Na scenie wystąpiło kilkaset osób!
Festiwal w Kętach osiemnaście lat temu zainicjowali pracownicy miejscowego Domu Kultury. Po raz pierwszy odbył się on w listopadzie 1998 r. Ale jego historia tak naprawdę zaczęła się podczas „Wieczorów z piosenką religijną”, na które przyjeżdżały zespoły młodzieżowe śpiewające w sąsiednich parafiach. W czasie pierwszego festiwalu konkurowało ze sobą siedem zespołów. Od początku patronuje mu burmistrz Kęt, od niedawna także starostwo oświęcimskie.
W tym roku po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w ramach projektu "Vox Poloniae" dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Przedstawiciele biskupów pięciu Kościołów, którzy patronowali ekumenicznemu festiwalowi w Kętach
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wydarzeniu patronowali bp bielsko-żywiecki Roman Pindel, reprezentowany przez ks. Sławomira Zawadę, bp Paweł Anweiler zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz abp Szymon Romańczuk z diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (w jego imieniu przybył ks. Mikołaj Dziewiatowski), bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego i bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, którzy także przysłali do Kęt swojego reprezentanta - ks. Krzysztofa Kłuskę.
Wszystkim patronom i sympatykom festiwalu wręczono pamiątkowe ryby - symbol wydarzenia.
Tegoroczne "Psallite Deo" otworzyła działająca w Domu Kultury w Kętach grupa teatralna "Antrakt", która zaprezentowała etiudą teatralną pt. "Oto człowiek". Aktorzy posługiwali się głównie ruchem scenicznym, tańcem, muzyką i światłem. Etiudę wyreżyserowała instruktor grupy - Barbara Siwiec. Inspiracją do jej powstania był wiersz Jana Pawła II "Człowieka ciężar właściwy".
Podczas inauguracji wystąpiły także zespoły polonijnych: chór Majowy Kwiat z Mińska na Białorusi, zespołu folklorystyczny Wierbica z Mińska na Białorusi, chór „Kiyovskye Blahochestya” ze Lwowa na Ukrainie i Chór św. Barbary z miejscowości Kaczyka w Rumunii.
Inaugurację zakończył recital kęczanki Katarzyny Wietrzny - laureatki wielu konkursów muzycznych, występującej na polskich i zagranicznych scenach.
Konkurs międzydekanalny
W konkursie międzydekanalnym zaprezentowały się trzy zespoły dziecięco-młodzieżowe, pięcioro solistów, siedem ludowych zespołów śpiewaczych oraz chóry: z Kęt, Oświęcimia, Bulowic, Bielska-Białej, Cieszyna, Nowej Wsi, Brzeszcz, Grojca, Głębowic i Hecznarowic.
Spośród wykonawców do przeglądu międzynarodowego wybrano: Adama Płonkę z Kęt, zespół Kontrasty działający przy MDK w Komorowicach, chór Wrzos z Głębowic oraz Zespół Pieśni i Tańca Iskierki i Iskierkowa Familia.
Konkurs międzynarodowy
W przeglądzie międzydekanalnym wystąpiło siedem ludowych zespołów śpiewaczych, czterech solistów oraz dwa młodzieżowo-dziecięce zespoły instrumentalno-wokalne. Natomiast w konkursie międzynarodowym osiemnastu wykonawców z Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Poza tym w konkursie wzięło udział sześć chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rumunii.