Nowy numer 08/2024 Archiwum

101 lat ks. Józefa Strączka z Porąbki! przejdź do galerii

- Wciąż aktywny fizycznie, z umysłem jak brzytwa! - mówią o księdzu-jubilacie wszyscy, którzy odwiedzają go systematycznie. Emerytowany proboszcz parafii Narodzenia NMP w Porąbce koło Kęt, 17 października kończy 101 lat!

Ks. Józef Strączek - najstarszy kapłan archidiecezji krakowskiej, świętuje swoje 101 urodziny! Urodził się w roku wybuchu I wojny światowej - 17 października 1914 roku w Pcimiu, A w roku wybuchu drugiej - w 1939 r., święceń kapłańskich udzielił mu w katedrze na Wawelu kardynał Adam Sapieha.

Pracował w Wilkowicach, Komorowicach, Rajczy, Żywcu. W 1957 r. objął parafię Narodzenia NMP w Porąbce, gdzie mieszka do dziś.

- I wciąż pozostaje aktywnym, radosnym człowiekiem, który niemal codziennie wyrywa się do pracy fizycznej w ogrodzie przy plebanii - mówi ks. Marcin Mendrzak, wikary w Oświęcimiu, który przez kilka lat był wikarym w Porąbce i do dziś utrzymuje kontakt z ks. Józefem. - Księdza emeryta bardzo cieszą wszystkie spotkania z odwiedzającymi go gośćmi, ceni sobie ludzką pamięć o nim i okazywaną życzliwość.

A ks. Józefa trzeba odwiedzić z jeszcze jednego powodu: żeby na nowo odkryć radość życia i miłość do stworzonego przez Pana Boga świata.

Ks. Strączek wciąż zawstydza swoich gości nie tylko swoją posługą duszpasterską, wytrwałością w dbaniu o kondycję fizyczną, ale i bystrością umysłu, doskonałą pamięcią - i to zarówno o tej odległej jak i niedalekiej przeszłości.

Niezmiennie pracuje fizycznie, fotografuje, gra na organach, kocha powieści Sienkiewicza. Na półce znalazła się po zeszłorocznych setnych urodzinach także "Rodzina Połanieckich". To jedyna powieść sienkiewiczowska, jakiej brakowało księdzu w księgozbiorze, po tym, jak podarował ją jednej z członkiń swojej rodziny. Książka - i to nie jeden egzemplarz! - trafiła w prezencie w ręce księdza Józefa.

Po zeszłorocznym świętowaniu, ks. Strączek wciąż bardzo chętnie przyjmował zaproszenia do koncelebrowani Mszy św. w wielu parafiach. Gościł m.in. w parafii św. Józefa na Złotych Łanach na uroczystości odpustowej, w czasie której odbierał także życzenia imieninowe.

Dołączamy się do wszystkich najlepszych życzeń dla Księdza Jubilata! Niech dobry Pan Bóg błogosławi Księdzu, umacnia siły duchowe i fizyczne!

O księdzu Józefie można przeczytać w publikowanych przez nas tekstach:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy