Nowy numer 33/2018 Archiwum

Górnicze protesty w Brzeszczach

Rozpocznie je dziś o 14.00 manifestacja pod bramą kopalni "Brzeszcze" w Brzeszczach. Później uczestnicy manifestacji przejdą ulicami miasta.

W Brzeszczach w styczniu górnicy jako pierwsi zaprotestowali przeciwko decyzji o likwidacji tej kopalni i brakowi programu dla polskiego górnictwa. Zawarte17 stycznia porozumienie rządu i górniczych związkowców zakładało m.in. powiązanie branży energetycznej z górnictwem, powołanie nowej kompanii węglowej, a także znalezienie inwestorów dla kopalń przeznaczanych wcześniej do likwidacji.

Ten plan miał zostać zrealizowany do końca września. Tak się jednak nie stało. Dlatego górnicy ogłosili gotowość strajkową i zapowiedzieli od poniedziałku akcję protestacyjną. Rozpocznie się ona w Brzeszczach, przed bramą kopalni, skąd pochód manifestujących przemaszeruje ulicami miasta.

Jak zapowiada Stanisław Kłysz, szef "Solidarności" w kopalni Brzeszcze, po tej demonstracji protest będzie kontynuowany pod bramą kopalni, a także w innych miejscach. Jaką przyjmie formę, związkowcy na razie nie chcą informować.

Popołudniu przewidziane są też rozmowy górniczych związkowców z posłanka Beatą Szydło, mieszkanką gminy Brzeszcze i kandydatką PiS na premiera.

« 1 »

Zobacz także

  • Fryderyk
    05.10.2015 17:29
    W moim ojczystym języku istnieje słowo, które najtrafniej określa polskich liderów związkowych - soronie.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma