Nowy numer 39/2023 Archiwum

Rodzinna pamiątka nawiedzenia

Na rodziny parafii św. Marii Magdaleny czekają pamiątkowe obrazki.

Przedstawiają Jezusa Miłosiernego, adorowanego przez świętych Siostrę Faustynę i Jana Pawła II. Na dole obrazka znalazła się adnotacja z datą nawiedzenia parafii oraz miejsce na wpisanie nazwiska rodziny, do której obrazek trafi.

− To jedna z wielu propozycji, jakie przygotowaliśmy dla naszych parafian z okazji nawiedzenia − wyjaśnia cieszyński proboszcz ks. Jacek Gracz.
Kolejną pamiątką będzie parafialna kronika nawiedzenia. Księga już jest wystawiona w kościele, a przybywający tutaj mogą wpisywać swoje intencje. Zostaną one głośno odczytane podczas nabożeństw towarzyszących nawiedzeniu, a potem pozostaną w archiwum parafii, jako cenna pamiątka duchowych przeżyć.

− Do nawiedzenia przygotowujemy się poprzez trzydniowe rekolekcje − mówi ks. Jacek Gracz. − Nauki głosi ks. Robert Samsel, dyrektor wydziału ekonomicznego Kurii Diecezjalnej. Są one dopełnieniem pobożności związanej z Miłosierdziem Bożym, praktykowanej w naszym kościele. Trwa tutaj całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a naprzeciwko ołtarza z monstrancją znajduje się konfesjonał, w którym kapłani z dekanatu pełnią całodzienny dyżur spowiedniczy. Ponadto przed Mszą św. wieczorną wierni sami odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia. mam nadzieję, że po nawiedzeniu uda się zorganizować grupę wiernych, która będzie szczególnie odpowiedzialna za to nabożeństwo w naszej parafii − dodaje ks. Gracz.

Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii w cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny będzie zarazem inauguracją peregrynacji w diecezji bielsko-żywieckiej. Na cieszyńskim rynku od delegacji z sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, której przewodniczyć będzie bp Jan Zając, obraz przejmie biskup diecezjalny Roman Pindel. Po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia obraz wraz z relikwiami zostanie wniesiony do kościoła. Tutaj już wcześniej przywieziono specjalną podstawę, w której wizerunek bezpiecznie będzie ustawiony. O 15:30 księża biskupi odprawią uroczystą Eucharystię, którą na żywo transmitować będzie radio diecezjalne „Anioł Beskidów”. Kolejne Msze św. zostaną odprawione jeszcze o 18:00 i o północy. Tę ostatnią będą koncelebrować księża pochodzący z parafii oraz niegdyś w niej pracujący. Po niej przez całą noc a następnie przez większą część dnia w kościele czuwać będą członkowie wspólnot działających w parafii. W poniedziałek przed południem swój czas na adorację będzie miała społeczność szkół katolickich działających w Cieszynie. Koronka o 15:00 rozpocznie obrzęd pożegnania obrazu, który przed 17:00 zostanie przewieziony do kościoła św. Jerzego.

Szczegółowy program nawiedzenia w cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny przedstawia się następująco:

Niedziela – 20 września
15.00 – Powitanie obrazu i relikwii na Rynku w Cieszynie
15.30 – Eucharystia uroczysta pod przewodnictwem księży biskupów
18.00 – Eucharystia niedzielna
19.00 - 21.00 – adoracja indywidualna
21.00 – czuwanie modlitewne młodzieży
23.00  - adoracja indywidualna
24.00 – Eucharystia sprawowana przez kapłanów Rodaków i tych, którzy pracowali w parafii.

Poniedziałek – 21 września - czuwanie modlitewne grup parafialnych:
  1.00 – lektorzy i ministranci
  2.00 – Legion Maryi
  3.00 – członkowie chóru Lutnia oraz katecheci
  4.00 – Odnowa w Duchu Świętym
  5.00  - Apostolstwo Dobrej Śmierci
  6.30 – Eucharystia
  7.00 – czciciele Najświętszego Serca Jezusa i Róże Różańcowe
  8.00 – Eucharystia
  9.00  - Eucharystia dla dzieci i młodzieży szkół katolickich
10.00 – Sodalicja Mariańska
11.00 – Apostolat Maryjny i sympatycy Radia Maryja i TV Trwam
12.00 – członkowie rady parafialnej i rodzin katolickich
13.00 – służba kościelna, uczestnicy kręgu biblijnego i katechez dla dorosłych
14.00 – adoracja indywidualna
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.00 – Eucharystia na pożegnanie obrazu i relikwii świętych
16.40 – Wyprowadzenie obrazu i relikwii z kościoła i przejazd do Parafii św. Jerzego
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy