W najbliższy weekend - 29 i 30 sierpnia - w Bielsku-Białej wielkie święto pasjonatów lotnictwa czyli 12. Międzynarodowy Piknik Lotniczy. A jego historia zaczęła się od... seniorów lotnictwa. Od 30 lat robią wszystko, by ocalić pamięć o historii i tradycjach polskich przestworzy.
O chlubnych dziejach bielskiego lotnictwa i tutejszego aeroklubu napisał także w liście do seniorów i w jubileuszowej publikacji prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Przypomniał zasłużonych pilotów: Tadeusza Górę, Edwarda Makulę, Franciszka Kępkę, a także najwybitniejszego obecnie polskiego mistrza szybowcowego - Sebastiana Kawę: - Działający już od trzech dekad Bielski Klub Seniorów Lotnictwa w znakomity sposób podtrzymuje i pielęgnuje te lotnicze tradycje naszego miasta i regionu. Co więcej jego członkowie zaszczepiają pasję latania kolejnym pokoleniom adeptów tej pięknej sztuki.
Dziś 38 seniorów niezłomnie popularyzuje lotnictwo beskidzkie, pielęgnuje jego tradycje, opiekuje się dokumentami, pamiątkami i miejscami ważnymi dla jego historii.
68 pasjonatów-seniorów już zmarło.
Nie kto inny także, jak bielscy seniorzy lotnictwa stoją za historią Międzynarodowych Pikników Lotniczych, które od 2003 roku, w ostatni weekend sierpnia przyciągają na lotnisko w bielskich Aleksandrowicach tysiące miłośników latania z wielu miejscowości Polski i zagranicy.
Historia ta sięga 1991 roku, kiedy to w Górskiej Szkole Szybowcowej „Żar” seniorzy zawiązali polski oddział Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego, którego zadaniem jest propagowanie latania na statkach powietrznych wykonanych we własnym zakresie. Bielscy seniorzy objęli swoim patronatem budowę repliki samolotu RWD-5, który zasłynął przelotem przez Atlantyk. Tym wyczynem rozsławił Polskę w 1933 roku kpt. płk Stanisław Skarżyński.
W 2000 roku udało się dokonać pierwszych lotów wybudowaną maszyną. Trzy lata później, seniorzy postanowili pokazać ją w czasie pierwszego pikniku lotniczego. Impreza tak się spodobała bielszczanom, że przy współudziale władz miasta, piknik odbywa się już co roku!
12. piknik już w ten weekend
W tym roku piknik lotniczy odbędzie się 29 i 30 sierpnia po raz dwunasty. Seniorzy też tam będą - ze skarbonką, do której będzie można wrzucić datki, dzięki którym powstanie tablica pamiątkowa na górze Chełm koło Goleszowa, gdzie niegdyś istniała harcerska szkoła szybowcowa.
W programie pikniku – w sobotę o 10.00 otwarcie lotniska, loty widokowe samolotami AN-2 i „Wilga”, o 14:00 – oficjalne otwarcie pikniku (w sobotę) i pokazy lotnicze do 18.00. Po nich w sobotę: koncert „Grupy Furmana” i pokaz sztucznych ogni, a w niedzielę – koncert „Humanistycznego rapu” i zakończenie pikniku o 20.00.
Największą atrakcją pikniku będzie pokaz zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Swoimi umiejętnościami popisze się także grupa "Pterodactyl" z Czech, która zaprezentuje pokaz na replikach samolotów z okresu I wojny światowej. Gościem będzie także Uwe Zimmermann - mistrz wyścigów motorowych Niemiec, pilot akrobacyjny.
Będzie można także zobaczyć samolot lotnictwa Marynarki Wojennej AN-28, a także produkowane w Bielsku-Białej szybowce – wśród nich najnowszy, dwumiejscowy, pełnoakrobacyjny „Perkoz”.
Organizatorzy zaplanowali również konkursy, w których będzie można wygrać m.in.: dwudniowe pobyty w hotelach Beskidu Śląskiego, notebook, CB-radia, przelot helikopterem dla trzech osób. Będzie można także skorzystać z lotów widokowych nad miastem.