W sobotę 22 sierpnia cały dzień wypełnią atrakcje 6. Jarmarku Pasterskiego. W tym roku będą to zarazem obchody 10-lecia istnienia bacówki bacy Piotra Kohuta.
Z powstaniem tej bacówki wiąże się historyczny fakt powrotu wypasu owiec na hale Beskidu Śląskiego. Był to ważny krok w kierunku ratowania zanikającej tradycji pasterstwa w tej części Karpat.
Później przyszły kolejne ważne inicjatywy na rzecz upowszechnienia dawnej kultury wołoskiej. Dotyczyły one życia samego Koniakowa i całego regionu, bo na Jarmarki Pasterskie czy redyki miłośnicy tej kultury docierali do Koniakowa z bliska i z daleka.
Potem doszyło kolejne epokowe wydarzenie: Transhumancyjny Redyk Karpacki, w którym baca Piotr Kohut ze stadem owiec przez całe lato przewędrował Karpaty - od Rumunii przez Ukrainę, Słowację i Polskę do Czech.
Można będzie zobaczyć, jak powstaja owcze sery, i spróbować, jak smakują...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Dziś jubileuszowe święto w Koniakowie połączone zostanie także z ważnym wydarzeniem: otwarciem Centrum Pasterskiego, w którym będzie można zobaczyć, jak wygląda bacówka, a jak gazdówka.
W rodzinnej gazdówce Kohutów można będzie obejrzeć przykłady typowych karpackich zwierząt pasterskich: owce, kozy i krowy.
Otwarta zostanie również wystawa pasterska: czerpaki, puciery, ferule, kotły, formy drewniane na sery i wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich - a wszystko to w codziennym zastosowaniu na dawnych i współczesnych bacówkach.
Powstała też pasterska wystawa fotograficzna oraz prezentacja przeróbki runa owczego i wełny starodawnymi metodami – krymplowani, przyndzyni, zwijani oraz śtrykowani….
Pokaz obróbki wełny na Jarmarku pasterskim w Koniakowie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
22 sierpnia w Koniakowie:
11.00 - otwarcie VI Jarmarku Pasterskiego
11.15 - występ zespołu "Koniaków"
11.45 - pokaz wyroby serów owczych
12.30 - otwarcie Centrum Pasterskiego - prezentacja bacówki, gazdówki i wystawy
13.00 - pokaz ręcznego strzyżenia owiec
14.00 - degustacja jagnięciny oraz potraw pasterskich
14.30 - prelekcja na temat kulturowego wypasu owiec
15.00 - prezentacja przeróbki wełny
15.30 - warsztaty rękodzielnicze na stoiskach
Od 10.00 do 17.00 czynne będą stoiska rękodzielników, na których prezentowane będą koniakowskie koronki, bibułkarstwo, wikliniarstwo, obróbka wełny i inne wyroby regionalne