Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Biskup zapakował tornister...

Bp Piotr Greger dołączył do uczestników akcji Caritas i podarował szkolną wyprawkę. - Takie akcje powinny być w naszym społeczeństwie coraz bardziej popularne - uważa hierarcha.

- To już kolejna wyprawka, którą będzie można obdarować dziecko z uboższej rodziny - cieszy się ks. Robert Kasprowski, dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. - Plecak zakupiony przez Caritas został wypełniony przez szkolne przybory i zeszyty, które posłużą przez cały rok szkolny.

Biskup Piotr starannie układa w plecaczku spory zapas zeszytów, piórnik, kredki, bloki, teczki, plastelinę, kolorowe bibuły, nożyczki, klej i przyrządy kreślarskie. Są farby, pisaki, flamastry, zestaw ołówków, temperówka. - Jest chyba wszystko, co potrzebne - sprawdza skrupulatnie, czy  niczego nie brakuje i oddaje gotową wyprawkę w ręce ks. Kasprowskiego.

- Dlaczego biorę udział w tej akcji? Z dwóch względów: po pierwsze myślę, że to wspaniała i godna uwagi inicjatywa, którą trzeba popierać, gdyż społeczeństwo ubożeje coraz bardziej i jest wiele dzieci, których nie stać na podstawowe przybory - mówi bp Greger.

- Myślę też, że samo kompletowanie takiej wyprawki przypomina nam nasze własne szkolne lata. Ja wspominam je z wdzięcznością i czuję, że mam dług wobec polskiej szkoły i polskiego nauczyciela. Może to będzie też forma spłaty. Sądzę, że więcej jest takich osób, które czują podobnie - i które stać na to, by zakupić dziecku szkolną wyprawkę. Gorąco zachęcam! - dodaje bp Greger.

Akcja "Tornister pełen uśmiechów" polega na tym, by zakupić przybory szkolne i zeszyty dzieciom z rodzin uboższych czy wielodzietnych, dla których początek roki szkolnego to ogrom wydatków. Średnio same podręczniki dla jednego dziecka kosztują ok. 360 zł., a przybory - ok. 260 zł.

- To zaproszenie do udziału w akcji kierujemy przede wszystkim do tych, którzy rozumieją, jaki wielkim obciążeniem rodzinnego budżetu są szkolne wydatki na początku roku. Taka wyprawka to ważna i kosztowna pomoc, choć zdajemy sobie sprawę, że przecież nie zamyka listy uczniowskich wydatków - mówi ks. Kasprowski.

Aby pomóc, najlepiej zwrócić się do swojego księdza proboszcza z prośbą o pusty plecak. Można też poprosić o pusty plecak w bielskim biurze Caritas (ul. Żeromskiego 5)

Zakupione przybory należy zapakować do otrzymanego tornistra i odnieść z powrotem tam, skąd go otrzymaliśmy: do parafii lub do Caritas, skąd szkolne wyprawką trafi do rąk potrzebujących uczniów.

Akcja potrwa do 15 września.

Można też wesprzeć ogólnopolską akcję Caritas, wysyłając sms z hasłem: tornister na numer 72052 (koszt sms-a: 2,46 zł z VAT).
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy