Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

W Oświęcimiu zatańczą dla św. Jana Bosko

Już 14 sierpnia rozpoczyna się festiwal "Jackowe Granie" i święto patrona miasta. Będą koncerty, tańce integracyjne, bieg, a także dziękczynna Eucharystia na 200. urodziny ks. Bosko i Marsz Radości ulicami miasta.

W tym roku powodów do sierpniowego świętowania oświęcimianie mają więcej niż zwykle. Tym razem święto patrona miasta - św. Jana Bosko, które zbiega się z jego 200. urodzinami, łączy się z festiwalem "Jackowe Granie" i młodzieżowymi "Savionaliami". 

Małopolski Festiwal "Jackowe Granie", organizowany przez oświęcimskich salezjanów i Miejskie Centrum Kultury, odbędzie się już po raz ósmy. W tym samym czasie w Oświęcimiu odbywać się będzie Salezjańskie Święto Młodzieży, w którym weźmie udział kilkuset młodych ludzi z parafii salezjańskich z różnych stron Polski.

Jako pierwszy już w piątek 14 sierpnia na oświęcimskim rynku głównym o 19.00 koncertować będzie ks. Jakub Bartczak, nazywany jedynym księdzem wśród polskich raperów i jedynym raperem wśród polskich księży. W tym samym miejscu o 20.00 wystąpi zespół Propaganda Dei.

W sobotę 15 sierpnia już po południu, o 14.00 spod figury św. Jana Bosko przy ulicy Jagiełły, niedaleko rynku, rozpocznie trzecia edycja biegu dedykowanego patronowi miasta - pod hasłem: "Biegać jest Bosko". o 18.30 wystąpi grupa: Albo i Nie, o 20.00 przewidziano tańce integracyjne, a o 20.30 - wielki koncert: Bosko Trop, z udziałem i pod przewodnictwem muzyka Piotra Mireckiego.

Chętnych do tańca na oświęcimskim rynku nie brakowało już w przed rokiem...   Chętnych do tańca na oświęcimskim rynku nie brakowało już w przed rokiem...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W niedzielę 16 sierpnia o 10.30 w sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych - Eucharystia dziękczynna w 200-lecie urodzin patrona miasta, po której - o 11.40 - odbędzie się Marsz Radości. O 18.30 organizatorzy zapraszają do sanktuarium na ostatni koncert Kraków Gospel Choir.

Dla najmłodszych uczestników święta patrona miasta przygotowano liczne atrakcje: konkursy, wielobój, tańce integracyjne i pokazy cyrkowe. Wspaniałym zwieńczeniem tegorocznego świętowania dwusetnych urodzin św. Jana Bosko będzie kolorowy i rozśpiewany Marsz Radości, który przejdzie ulicami  miasta.

- To będzie świetna zabawa w środku lata i dobrze poczuje się w gronie jej uczestników każdy, bez względu na wiek - zapewniają organizatorzy. - Będzie to także dla szukających pokrzepienia ducha doskonała okazja, by z rozśpiewanego i roztańczonego rynku trafić na chwilę modlitwy w sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych czy porozmawiać z salezjanami: zakonnikami żyjącymi w duchu ks. Bosko.

Tegoroczne obchody są związane z postacią św. Jana Bosko, który został ogłoszony patronem Oświęcimia dwa lata temu, natomiast Małopolski Festiwal "Jackowe Granie" jest dedykowany św. Jackowi, który jest też patronem zabytkowej średniowiecznej kaplicy w klasztornym kompleksie księży salezjanów. Jak przypominają gospodarze tego miejsca, to także znak ciągłości wiary, gdyż nawiązuje do tradycji dominikańskiej i przypomina, iż kiedyś w tym miejscu znajdował się klasztor dominikanów. Po kasacie zakonu w XVIII wieku jego zniszczone zabudowania przejęli u schyłku XIX wieku salezjanie - duchowi synowie św. Jana Bosko, zakładając tu swój pierwszy na ziemiach polskich klasztor.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy