Od tronu Matki Bożej do Jezusa Miłosiernego - młodzi pielgrzymi bielsko-żywieccy, mają już plan na najbliższy rok. Posłani przez biskupa Piotra Gregera zaczynają nowe pielgrzymowanie: na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 były niemal stale obecne w czasie tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Dziewięć grup 24. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej pielgrzymowało pod hasłem: „Maryjo przygotuj nas na Światowe Dni Młodzieży”. We wszystkich grupach szli studenci - także żacy uczelni krakowskich - którzy już zaangażowali się w organizację ŚDM. Wśród nich był Kamil Sikora z Cieszyna, student politologii, europeistyki i teologii.
- To była dla mnie oczywista sprawa, że skoro jestem na miejscu, w Krakowie, włączam się w wolontariat ŚDM – mówił na Jasnej Górze 11 sierpnia Kamil. - Moja tegoroczna piesza pielgrzymka stała się takim dobrym połączeniem z tym, co ma się wydarzyć za rok. Tu, w miejscu, w którym w 1991 roku – a więc za rok będzie 25 lat – papież Jan Paweł II spotkał się z młodymi na szóstym Światowym Dnu Młodzieży, biskup Greger posłał nas na drugie w historii ŚDM w Polsce – do Krakowa.
Kamil Sikora - pieszy pielgrzym z Cieszyna i student w Krakowie już jest wolontariuszem ŚDM
Urszula Rogólska /Foto Gość
Także „niebieska” grupa 32. Oświęcimskiej Pieszej Pielgrzymki stała się… mobilnym oddziałem Diecezjalnego Centrum ŚDM w Bielsku-Białej. Przewodnikiem tej grupy był ks. Łukasz Listwan, który w centrum odpowiada za wolontariat. Pieszo pielgrzymował już po raz szósty, a po raz trzeci z pielgrzymką oświęcimską. Wygłosił specjalną konferencję o tym jak zaangażować się w ŚDM dla grupy dekanatu osieckiego, a wszystkim pozostałym grupom o ŚDM mówił ks. Piotr Hoffmann - diecezjalny koordynator ŚDM.
Pierwszym zadaniem związanym ze ŚDM, jakie dostali pątnicy z tej grupy, było odnalezienie drugiej osoby związanej z diecezjalnym centrum. A była nią: wolontariuszka Agnieszka Popardowska. Agnieszka po raz pierwszy szła na Jasną Górę z grupami oświęcimskimi i po raz trzeci w ogóle.
Potrzebujemy was na ŚDM!
- Do pielgrzymowania w tej grupie zaprosiłem wszystkie osoby – i te starsze i te młodsze wiekiem – które już włączyły się w wolontariat ŚDM. Ale była to też okazja, żeby o ŚDM powiedzieć wszystkim - mówi ks. Łukasz. - Często, w wielu kontekstach powtarzaliśmy hasło przyszłorocznego spotkania: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Codziennie, każdą Koronkę do Bożego Miłosierdzia ofiarowaliśmy w intencji organizacji ŚDM i ich uczestników.
Wolontariusze ŚDM na trasie pielgrzymki z cegiełkami Diecezjalnego Centrum ŚDM: piernikami, czekoladami i miodami
Alina Świezy-Sobel /Foto Gość
Jak mówi ks. Listwan, w każdej modlitwie pielgrzymkowej, pątnicy sami podawali intencje, wśród których najwięcej wiązało się z młodymi: studia, matura, wybór drogi życiowej, powołania. Sami pielgrzymi zaproponowali, by codziennie modlić się także w intencji diecezjalnego centrum, wolontariuszy, księży, którzy w nim posługują i świeckich koordynatorów, którzy przygotowują ŚDM w parafiach.
- Chcieliśmy otoczyć opieką modlitewną wszystkie ważne dla młodych sprawy – mówi ks. Łukasz. - Chcieliśmy też, żeby wszyscy poczuli się zaproszeni do udziału w przygotowaniach do tego wielkiego święta. Pielgrzymka – w znacznej mierze – jednoczy ludzi już w pewien sposób uformowanych; takich, którzy wiedzą czego szukają. To była okazja, żeby im powiedzieć: "Potrzebujemy was w organizacji ŚDM!". Niektórzy na pielgrzymce dowiedzieli się, że mogą gościć uczestników ŚDM, że mogą pomóc w wielu przygotowaniach, że wcale nie trzeba znać języków obcych, żeby być pomocnym.