Jest okazja do błogosławieństwa najmłodszych, nawet jeszcze nienarodzonych.
Każde dziecko, które w czwartek 2 lipca lub w najbliższą niedzielę - 5 lipca - znajdzie się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie otrzyma specjalne błogosławieństwo.
Tradycyjnie, od wieków, 2 lipca, na święto Nawiedzenia Matki Bożej, do sanktuarium przynosi się zwłaszcza niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Zwyczaj wiąże się z oddaniem maluchów Jezusowi przez ręce Matki Bożej na wzór Jana Chrzciciela radującego się przybyciem Zbawiciela, podczas nawiedzenia przez Maryję domu Elżbiety. Od końca lat 60. ubiegłego wieku święto nawiedzenia ma swoje miejsce w kalendarzu liturgicznym w ostatnim dniu maja. Jednak tradycja hałcnowska okazała się silniejsza od przepisów i to właśnie na początku lipca, w święto zwane dawniej „Matką Bożą Jagodną”, gdyż przy jego okazji ruszano do lasu na pierwszy w tym roku zbiór borówek, poziomek i malin, do Bolesnej Pani przynoszono dzieci. Wśród pielgrzymów także dziś liczne grono stanowią matki oczekujące potomstwa. Po każdej Mszy św. także one otrzymują specjalne błogosławieństwo.
Neoprezbiterzy pobłogosławili pątników. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Uroczystości rozłożone są na dwa dni. W sam dzień dawnych obchodów Nawiedzenia - w czwartek 2 lipca - w Hałcnowskim sanktuarium Msze św. z błogosławieństwem odprawiane są o godz. 6.30, 9.15 i o godz. 18.15. Natomiast w niedzielę 5 lipca odbędą się główne uroczystości odpustowe. Msze św. w tym dniu odprawiane będą o godz. 6.15, 7.30, 9.15, 10.30, 12.00 i 18.15. Eucharystii w samo południe przewodniczyć będzie biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Błogosławieństwo dzieci nie jest jedynym tego rodzaju obrzędem, wpisanym w zwyczaje sanktuarium. W ostatni piątek czerwca, podczas comiesięcznego czuwania, wraz z pielgrzymami modlili się wyświęceni miesiąc wcześniej neoprezbiterzy. Koncelebrowanej przez nich Eucharystii przewodniczył bp Piotr Greger. Na zakończenie czuwania księża udzielili błogosławieństwa zebranym przez nałożenie rąk.
Hałcnowskie sanktuarium od początku swojego istnienia słynie jako miejsce wielu łask, także tych, które dotyczą uzdrowienia bądź zachowania od choroby dzieci. W pamiątkowej księdze szczególnie dużo miejsca poświęcono opisowi przypadków uzdrowienia maluchów z chorób oczu i schorzeń nowotworowych.