Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Koło ratunkowe prosto z "Malty"

Dr Ewa Piekarska z Polskiej Misji Medycznej będzie gościem trzeciego z kolei spotkania, zorganizowanego w sobotę 27 czerwca przez bielski oddział Maltańskiej Służby Medycznej. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich! Każdy gość będzie mile widziany.

Zwykle można ich zobaczyć w akcji – kiedy prowadzą kursy bądź udzielają pierwszej pomocy na pielgrzymkach, koncertach, festynach, zawodach sportowych. Im samym brakowało możliwości spotkań „po godzinach”. Wpadli więc na pomysł… MKR!

– Kiedy studiowałam w Krakowie, wyczekiwałam spotkań „Ratownictwa po godzinach”, organizowanych przez tamtejszych ratowników medycznych. Mają one formę prelekcji nieprzeciętnych ludzi związanych z ratownictwem i szeroko rozumianą służbą medyczną – mówi Sylwia Grunwald ratowniczka medyczna i wolontariuszka bielskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej. – Zawsze była to świetna okazja do poznania środowiska ratowników, poszerzenia wiedzy i umiejętności. Brakowało mi takiej formy luźnych spotkań przy kawie, herbacie i ciastku w Bielsku-Białej.

Tak zrodził się pomysł Maltańskiego Koła Ratunkowego – spotkań maltańczyków, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich, którzy chcieliby poznać ich pracę. Na każde maltańczycy zapraszają jednego gościa specjalnego, który dzieli się swoją pasją i umiejętnościami.

Gościem pierwszego spotkania był Stanisław Krzeptowski-Sabała – ratownik TOPR-u, szef sekcji nurkowej, grotołaz. Kolejnego – Grzegorz Nowak, ratownik medyczny z Krakowa, który opowiadał o systemach ratownictwa medycznego na przykładzie Włoch Turcji, Anglii i Kenii.

Przyszło ponad 40 osób – maltańczycy z Bielska-Białej, Katowic, Oświęcimia, Kęt, Nysy, a także osoby spoza środowiska ratowników.

Najbliższe spotkanie MKR odbędzie się w sobotę 27 czerwca o 18.00 w siedzibie bielskich maltańczyków, w parafii św. Andrzej Boboli (u pallotynów obok Szpitala Wojewódzkiego), w sali na piętrze – wejście z tyłu kościoła.

Prelegentem będzie dr Ewa Piekarska, prezes Polskiej Misji Medycznej, która opowie o działalności misji w 15-lecie jej istnienia. Organizatorzy zapraszają maltańczyków, lekarzy, pielęgniarki, ratowników i wszystkich zainteresowanych problematyką pomocy medycznej. Wstęp wolny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy