GN 28/2018 Archiwum

Mali Grojcowianie "Po odpuście"

Są najlepszym dziecięcym zespołem folklorystycznym w województwie.

Mali Grojcowianie wystąpili na scenie w Wiśle, podczas 28. Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorstycznych.

Tańcząc i śpiewając zaprezentowali program „Po odpuście”.

Pokazali, jakie w dawnych czasach zabawki można było kupić na odpustowych straganach oraz jaki użytek można było z nich zrobić podczas wspólnej zabawy. Wystarczał kolorowy patyk, wystrugany nieporadnie drewniany zaprzęg albo zwykła mała taczka, by obudzić świat wyobraźni dziecka.

Mali Grojcowianie zaprezentowali się w barwnych strojach Górali Żywieckich, popisywali się śpiewem i tańcem w parach i w zespole. Okazali się najlepsi spośród piętnastu występujących w Wiśle formacji. W nagrodę pojadą na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce.

Historia zespołu ma już prawie 20 lat i nieodłącznie związana jest z postacią animatorki życia kulturalnego Jadwigą Jurasz, która prowadzi Grojcowian. Swoją nazwę pożyczyli od góry, u stóp której leży Wieprz, Juszczyna i Przybędza - miejscowości, skąd pochodzą mali artyści. W zespole zaczynają ćwiczyć już czteroletnie maluchy. Startują w konkursach i festiwalach, koncertują w kościołach, chodzą po kolędzie w swoich rodzinnych miejscowościach. Pielęgnują rodzime tradycje i zachwycają postronnych.

I MIEJSCE „Małych Grojcowian” podczas Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych – WISŁA 2015
Górale Żywieccy Grojcowianie

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma