Nowy numer 29/2021 Archiwum

Jawiszowice rzucają filmikowe wyzwanie!

Tuż przed maturą biegali wokół kościoła z kamerką. Pojechali do Krakowa dla… 10 sekund nagrania. A potem zarwali trzy noce dla… 2 minut i 32 sekund filmiku. Dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży nie ma rzeczy niemożliwych!

Żeby osiągnąć wyznaczony cel, wolontariusze ŚDM z dekanatu jawiszowickiego diecezji bielsko-żywieckiej spożytkują wszystkie swoje siły! W internecie można już oglądać efekt ich pracy – filmik promujący diecezjalny wolontariat ŚDM Kraków 2016.

Prawdziwa praca – ale i świętowanie – zacznie się za rok, więc już dziś wolontariusze chcą przekonać jak najwięcej swoich rówieśników, że przyda się każda para rąk. Bo każdy ma ważny talent, którym może (i powinien!) się podzielić. Filmik przygotowali pod opieką ks. Łukasza Listwana, odpowiedzialnego za wolontariat w Diecezjalnym Centrum ŚDM.

– Pomysł zrodził się ponad pół roku temu – mówi ks. Łukasz Listwan. – Powstał scenariusz, nad którym czuwała Gosia Wróbel z parafii św. Macieja w Bielanach. Do udziału w jego realizacji zostali zaproszeni wolontariusze ze wszystkich parafii dekanatu. Chodziło o to, żeby pokazać wolontariuszy w różnych rolach, które będą pełnić w trakcie przygotowań do ŚDM i zaprosić do ich grona tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że są potrzebni. Następnie cała ta ogólnodekanalna twórczość została zebrana i… trzeba było z niej stworzyć pigułkę: niedługi filmik. Zajął się tym przede wszystkim Kuba Jarnot z Przecieszyna – pierwszoklasista szkoły średniej.

My to wszystko mamy!

Ks. Łukasz Listwan - odpowiedzialny za wolontariat SDM w diecezji bielsko-żywieckiej   Ks. Łukasz Listwan - odpowiedzialny za wolontariat SDM w diecezji bielsko-żywieckiej
Urszula Rogólska /Foto Gość
– Jaki jest przepis na genialny filmik promujący wolontariat? Ludzie, którym chce się działać, morze dobrych pomysłów, to znaczy otwarcie na natchnienia Ducha Świętego, odpowiedni sprzęt oraz utalentowany i zdolny montażysta – uśmiecha się Gosia Wróbel i nie spuszczając z żartobliwego tonu podkreśla: – Tak, my to wszystko mamy! Zaczęło się od stworzenia scenariusza. Następnie podzieliliśmy się zadaniami – każda wspólnota młodzieżowa w poszczególnych parafiach otrzymała do zrealizowania jedną część filmiku. Łatwo nie było, niektóre części trzeba było nagrywać kilkakrotnie: bo wiatr, bo ktoś za cicho mówi, bo sprzęt nie zadziałał jak trzeba. Ale w końcu nadszedł moment, gdy wszystkie części były nagrane. Wtedy nadszedł czas na trudniejszą część, czyli stworzenie spójnej całości.

– Gosia i ja mieliśmy zupełnie inne podejścia do sprawy – opowiada Kuba Jarnot. – Ale kiedy połączy się kreatywność i wizję artystyczną z pomysłem i dobrą organizacją, można stworzyć coś wspaniałego! Każda parafia widziała ten projekt nieco inaczej, więc największą trudnością było zgrabnie połączyć projekty w jedną całość, ale… udało się!

Rzucamy wyzwanie

– Piękne było to, że stworzyliśmy to wspólnie – mówi Gosia. – Rzucamy teraz wyzwanie wolontariuszom z innych dekanatów! Wspólne zadanie-wyzwanie jednoczy i mobilizuje, ŚDM już za rok i jest mnóstwo zadań, którymi naprawdę możemy coś wspólnie zdziałać (i nie chodzi tutaj jedynie o tworzenie filmików)! To jak, podejmujecie wyzwanie?!

 Filmik pokazuje pracę wolontariusza od bardzo radosnej strony – bo o to chodzi w przygotowaniach do ŚDM: o budowanie wspólnoty, integrację pomimo różnic – mówi ks. Listwan.  Te dwie i pół minuty mają zachęcać młodych do zaangażowania. Filmik można rozpowszechniać gdzie tylko się da!

Dzieło jawiszowickich wolontariuszy można obejrzeć poniżej:

ŚDM - Diecezja Bielsko-Żywiecka [FILM PROMUJĄCY]
Ka Jot

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama