Przy górskiej kaplicy na papieskim szczycie w Beskidzie Małym zakończył się 34. ogólnopolski rajd "Szlakami Jana Pawła II".
- Tradycja rajdów dedykowanych papieżowi Janowi Pawłowi II sięga 1981 r. i wiąże się z pamiętnym zamachem na ojca świętego. Byliśmy wtedy na górskiej trasie i bardzo przeżyliśmy tę wiadomość. Zareagowaliśmy jak wielu rodaków: modlitwą za papieża. I postanowiliśmy następne rajdy nazwać jego imieniem - tłumaczy nazwę rajdów Stefan Jakubowski z Andrychowa. Do dziś skupiające jego bliskich Rodzinne Koło PTTK "Szarotka" jest organizatorem tych rajdów.
Tradycyjnie już od wielu lat rajdowa meta znajduje się przy kaplicy na Groniu Jana Pawła II, przemianowanym z dawnej Jaworzyny również dzięki staraniom pana Stefana.
Każdy może tu przywędrować dowolnie wybranym szlakiem. W niedzielę 7 czerwca przy upalnej pogodzie na szczyt dotarły tłumy turystów z różnych stron Polski, jak również zza południowej granicy.
Uroczystą Mszę świętą dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II sprawował ks. prał. Krzysztof Ryszka, proboszcz bielskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. W modlitwach polecano Panu Bogu także dusze zmarłych już budowniczych i dobrodziejów tego górskiego sanktuarium z licznymi pamiątkami związanymi ze św. Janem Pawłem II.
- Tak jak różne dróżki przyprowadziły was na Groń Jana Pawła II, tak wszystkie drogi wskazywane przez papieża przyprowadzić nas mogą do nieba. Jest wszelako jeden warunek: trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - mówił ks. prał. Ryszka, podkreślając, że to miejsce jest dla pielgrzymów Górą Przemienienia i niesie przesłanie, by podążali drogami, które wskazuje w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II.
Wśród wyróżnionych były też drużyny Zespołu Szkół Publicznych w Wadowicach, Stowarzyszenia Klub Abstynentów „ Itaka” z Miasteczka Śląskiego i Stowarzyszenia Klub Abstynentów „Jutrzenka” z Tarnowskich Gór.
Najmłodsi uczestnicy rajdu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Rodzinne Koło PTTK „Szarotka” z Andrychowa, a wspaniałą oprawę uroczystości przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Inwałdzie i Specjalnego Ośrodka w Kaczynie oraz Kętach, którzy wykonali wspaniałe prace plastyczne.