Tym razem prowadzący konkursową galę organizatorzy, ks. prał. Józef Oleszko i Bogusław Czyż, wystąpili w żydowskich strojach modlitewnych.
- Chcemy swoim wyglądem nawiązać do bohaterów biblijnych z czasów Mojżesza - wyjaśnił ks. Oleszko, tłumacząc ten niecodzienny ubiór. - W tym roku tematem naszego konkursu było życie Mojżesza - na podstawie Księgi Wyjścia, Księgi Liczb i Powtórzonego Prawa. Ale żeby naprawdę nawiązać strojem do jego czasów, powinniśmy tu stanąć boso - dodał Bogusław Czyż.
Razem podziękowali wszystkim uczestnikom konkursu, którzy podjęli jego główne przesłanie, wzywające do poznawania słowa Boga i kierowania się nim w życiu - aby to słowo przemieniało i pomagało stawać się nowymi ludźmi. Uczestniczą w nim dzieci należące do Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a także przedstawiciele innych wyznań.
Uczniowie wykazywali się znajomością biblijnych ksiąg, a w konkursach towarzyszących pokazywali artystyczne talenty w interpretacji tematu "Modlitwa Psalmami". Tak wyglądały konkursowe prezentacje:
Modlitwa Psalmami w Bielsku-Białej
Adam Sobel
W konkursie wiedzy w etapie szkolnym wzięło udział 15 tysięcy uczniów, a w etapie finałowym - 683. W gronie finalistów i laureatów dominowali przedstawiciele diecezji bielsko-żywieckiej i ewangelickiej diecezji cieszyńskiej, zwłaszcza ze Śląska Cieszyńskiego, ale znalazło się też wielu uczniów spoza tego terenu, m.in. z Krakowa, Nowego Targu, Wrocławia, Nowego Sącza, Rzeszowa, Lublina, a także z Czech. a zmagania uczniów zza Olzy organizowała Marta Czyżowa. O przebiegu finałów można przeczytać TUTAJ.
Konkurs wiedzy przeprowadzano w 4 kategoriach wiekowych. Odbyła się też tradycyjna już tzw. spec edycja, przeznaczona dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Do grona finalistów trzeba dodać 250 uczestników konkursów towarzyszących, w których temat: "Modlitwa Psalmami" uczniowie podejmowali w artystycznych formach: piosenki, teatru, tańca. Nad przebiegiem konkursów towarzyszących czuwała Ewa Liberadzka z wydziału katechetycznego kurii w Bielsku-Białej.
W tym roku najlepszymi znawcami Bożego słowa - i zdobywcami statuetek "Jonasza" - byli następujący uczniowie: Alojzy Płonka i Joanna Hulbój z ZS nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach - uczniowie Aleksandry Twardak, Maksymilian Kołek z SP w Rogowie - uczeń s. Iwony Błaszczyk, Marta Ogrodnik z SP w Jaworzu - podopieczna ks. Andrzeja Krzykowskiego, Daniel Nikliborc z SP nr 4 w Andrychowie - przygotowany przez katechetkę Marię Madeję, Maria Wysogląd z Gimnazjum nr 1 w Andrychowie - uczennica s. Anny Szubrycht, Jan Gołba z LO w Andrychowie.
W Bielskim Centrum Kultury podczas uroczystości podsumowania Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz", obejmującego całą serię konkursowych zmagań w różnych dziedzinach, wystąpili zdobywcy pierwszych miejsc w konkursach towarzyszących. - Taki sukces na swoim koncie odnotowali: zespół taneczny z SP nr 32 w Bielsku-Białej działający pod opieką Anny Bykowskiej i Aldony Słonki oraz recytator Marcel Ochman z Zespołu-Szkolno przedszkolnego z Janowic, któremu w przygotowaniu pomagała Anna Marek - zapowiadała Ewa Liberadzka.