Dawne mieszkanie jeleśniańskiego proboszcza będzie ośrodkiem edukacyjno-oświatowym. Zakończył się remont zabytkowej plebanii w Jeleśni. Prace trwały osiem lat. 1,5 miliona złotych pozyskano z programów unijnych. Roboty finansowali także diecezjanie, członkowie Akcji Katolickiej i prywatni darczyńcy.
Budynek otrzymał nowe życie niemal w przeddzień dwusetnych urodzin. W obiekcie, którego budowę ukończono w 1816 roku zachowano dawny układ pomieszczeń, odrestaurowano drewniane sufity, zakonserwowano sklepienia. Zachowano także portal wejściowy, tyle, że u jego zwieńczenia pojawiło się logo Akcji Katolickiej. Nieużywany już przez jeleśniańską parafię św. Wojciecha budynek przekazał stowarzyszeniu bp Tadeusz Rakoczy. Obiekt będzie służył nie tylko jego członkom, ale wszystkim, którzy zechcą skorzystać z jego oferty. Obiekt nadaje się na spotkania formacyjne lub edukacyjne grup liczących około trzydzieści osób. Znajdują tutaj nocleg, jadalnię z zapleczem kuchennym, salę spotkań i wykładów. Do starej plebani przylega zagospodarowany ogród z miejscem na spacer czy ognisko. Wystarczy przekroczyć drogę, by znaleźć się w kościele parafialnym. Dodatkowym atutem obiektu jest położenie w pobliżu granicy.
Ośrodek może służyć także promocji kultury i tradycji regionu. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość − Liczymy na to, że stara plebania będzie służyć nie tylko Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ale także gościom z całego kraju i z zagranicy, zwłaszcza naszym południowym sąsiadom - uważa prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Andrzej Kamiński. − Chcieliśmy, by powrócił tu duch starej plebanii. Duch otwartości i życzliwości. Mam nadzieję, że nam się udało − dodaje.
Prace budowlane zakończono na początku maja. W wigilię niedzieli Trójcy Świętej bp Roman Pindel poświęcił wyremontowaną plebanię. Ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył dziękczynnej Mszy św. z udziałem ponad stu przedstawicieli Akcji Katolickiej z całego Podbeskidzia. Po Eucharystii odmówił modlitwę dziękczynną i pobłogosławił wszystkie pomieszczenia na obu kondygnacjach starej plebani. Stanowi ona główną część większego kompleksu budynków. Trwają już prace remontowe i adaptacyjne znajdującej się tuż obok dawnej wikarówki. W planach jest także remont i włączenie do kompleksu formacyjno-oświatowego budynku starej organistówki.