Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zagrają organowi mistrzowie

Od czwartku w Bielsku-Białej trwały przesłuchania uczestników III Ogólnopolskiego Konkursu Organowego i Kompozytorskiego. W sobotę w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela zagrają najlepsi z nich.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia, a organizatorem i inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Diecezjalna Szkoła Organistowska II stopnia w Bielsku-Białej.

- Wyszliśmy z taką inicjatywą, żeby dać młodym adeptom gry organowej szansę pokazania swoich talentów i umiejętności. Takich konkursów jest w Polsce więcej, natomiast nasza propozycja jest poszerzona o możliwość rywalizacji także na gruncie kompozytorskim. Tutaj uczestnicy konkursu mogą zgłaszać skomponowane przez siebie utwory, a po ich pozytywnej ocenie mogą je także wykonywać przed komisją podczas konkursu wykonawczego - mówi ks. dr Sławomir Zawada.

W tegorocznej edycji konkursu bierze udział 19 uczestników z różnych stron Polski - od najbliżej położonych miast: Katowic, Gliwic, Rybnika, Krakowa, przez Tarnów, Lublin, Nowy Sącz, aż po Gdańsk.

- Ich grę ocenia jury pod p Popisy młodych wirtuozów ocenia jury pod przewodnictwem prof. Juliana Gembalskiego   Popisy młodych wirtuozów ocenia jury pod przewodnictwem prof. Juliana Gembalskiego
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
rzewodnictwem prof. Juliana Gembalskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach. Członkami komisji kategorii wykonawczej są także: dr hab. Jan Bokszczanin z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, z filii w Białymstoku, i dr Hanna Dys z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Sekretarzem komisji jest Tomasz Gronkowski z naszej DSO - dodaje ks. dr Zawada.

Konkursowi towarzyszą co roku koncerty i warsztaty. W br. z koncertem w kościele św. Maksymiliana wystąpił Jan Bokszczanin.

W sobotę o 15.00 warsztaty poświęcone sztuce registracji na podstawie wybranych instrumentów z epoki baroku, romantyzmu i XX-XXI wieku poprowadzi wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej Michał Duźniak.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a odbędą się w Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej przy ul. Żeromskiego 5-7.

Koncert laureatów konkursu - z udziałem chóru Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. z Bielska-Białej pod dyrekcją Zuzanny Pradeli - odbędzie się w sobotę 30 maja o 16.30 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach Południowych.

- Koncertowa część naszego spotkania wiąże się z organizowanym przez DSO od 8 lat Festiwalem Muzyki Sakralnej. W tegorocznej edycji, oprócz dwóch wymienionych już koncertów, przewidziany jest także w niedzielę 31 maja o 18.00 koncert w wykonaniu zespołu "Cantica Sacra". Na ten koncert tradycyjnie zapraszamy do kościoła św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach - mówi ks. dr Zawada.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy