Kwiaty, ptaki, anioły: całe bogactwo przyrody i dziecięcej wyobraźni pojawiło się na obrazach inspirowanych poezją ks. Twardowskiego. Powstały dla uczczenia setnych urodzin księdza-poety, które przypadają 1 czerwca.
Wystawa rysunków i kolaży prezentowana była do końca maja w bielskiej Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej, a w czerwcu dostępna będzie w czechowickim Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego. Obie placówki wraz ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Bibliotekarzy Polskich zorganizowały dla uczniów konkurs plastyczny, który był okazją do zetknięcia się z postacią księdza Jana i z jego poezją. – Dla mnie najpiękniejsze są te z motylami. Wspaniały był też pomysł jednego z młodych twórców, żeby w misterną sieć kwiatów wpleść fragmenty poezji ks. Jana – przyznawała zachwycona pracami Maria Koutny, pomysłodawczyni przedsięwzięcia, na co dzień zachęcająca czechowickich gimnazjalistów do czytania wierszy patrona.
W efekcie od lat powstają tu też niezwykłe uczniowskie tomy poezji ks. Jana. Jury, które pracowało w składzie: Zofia Cichowlas, Alicja Góra, Renatat Kruszyna i Agata Ruman, wskazało autorów najlepszych spośród 80 zgłoszonych prac. Wśród najmłodszych zwyciężyła Marta Jasny z SP nr 3 w Bielsku-Białej, a w grupie uczniów klas IV–VI najwyżej oceniona została praca Marty Gawełek z Zespołu Szkół w Zabrzegu. Wśród gimnazjalistów pierwszą nagrodę otrzymała Oliwia Wajdzik z Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Michał Bagiński z ZST w Cieszynie. Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na bielsko.gosc.pl. – Od kiedy ks. Twardowski jest patronem naszej szkoły, nastąpiły u nas bardzo pozytywne zmiany. To niesamowity, dobry człowiek, bardzo nam bliski, a poznawanie jego poezji pomaga zmieniać spojrzenie na świat. Obyście od tego konkursu szli przez życie z tą poezją – życzył laureatom Jerzy Mik, dyrektor Gimnazjum nr 1. – Te wspaniałe wiersze bardzo spodobały się naszym uczniom i rzeczywiście dały impuls do tworzenia – przyznaje Zofia Gawełek z ZS w Zabrzegu, pod której opieką powstały prace aż trzech laureatek. – Cieszę, że mogliśmy gościć u nas uczestników konkursu i te piękne dzieła, bo wszyscy dzięki nim możemy stawać się lepsi – mówiła Anna Niemiec-Warzecha, dyrektor biblioteki.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się