Była modlitwa, koncerty, wystawy, spotkania, wspomnienia - a przede wszystkim powrót do tamtych wzruszeń, które towarzyszyły mieszkańcom Skoczowa 20 lat temu. I choć wracali do dnia, po którym urodziło się już całe pokolenie, i starsi, i młodzież przeżywali to równie mocno...
Od biegu uczestników dziecięcej sztafety na Kaplicówkę, potem modlitwy i"Barki" zagranej na trąbkach pod papieskim krzyżem na Kaplicówce rozpoczęły się skoczowskie obchody 20. rocznicy spotkania z papieżem Janem Pawłem II.
– Trzeba się nam wsłuchiwać w to, co mówił, i przekładać to na współczesne czasy. „Bądźcie ludźmi sumienia” - przypominał nam papież. Mówił, że trzeba nam się nawracać, przemieniać nasze życie. To ja mam być człowiekiem sumienia, to ja mam się nawracać - wzywał w homilii ks. kanonik Antoni Dewor, który w dniu rocznicy papieskiej wizyty sprawował Mszę św. w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.
Przypominał, że nawrócenie, do którego wzywał nas św. Jan Paweł II, apelując, byśmy byli ludźmi sumienia, oznacza naszą miłość do Pana Boga i jedność z Jezusem Chrystusem. - Jeżeli człowiek kocha Pana Boga, to będzie zawsze kochał drugiego człowieka - mówił ks. kan. Dewor, dodając, że wielkość zdobywa w swoim życiu tylko ten, kto potrafi kochać.
Do słów papieża i ciekawych szczegółów dotyczących jego przyjazdu do Skoczowa wracali członkowie komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty, którzy zebrali się w sali sesyjnej miejskiego urzędu.
Spotkanie organizatorów wizyty Jana Pawła II w Skoczowie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- To w ponad siedemsetletniej historii miasta na pewno najważniejszy dzień: największy w dziejach Polak odwiedził Skoczów, a z nim 300 tysięcy ludzi - podkreślał burmistrz Mirosław Sitko, zapraszając do dzielenia się wspomnieniami. O tym, jak rozpoczynały się przygotowania, podjęte w niezwykle krótki czasie, i jak początkowo nie dowierzano organizatorom, że Jan Paweł II w ogóle przybędzie do Skoczowa, wspominali m.in. ówczesny burmistrz Witold Dzierżawski, Janina Żagan - kierująca przygotowaniami do spotkania z papieżem, Ludwik Herok - współprojektant ołtarza na Kaplicówce, Antoni Kratki - prowadzący tam prace budowlane, a także ówcześni duszpasterze skoczowscy: ks. prał. Alojzy Zuber i ks. Andrzej Czyż.
- Myślę, że dla papieża w podjęciu decyzji o przyjeździe do Skoczowa - obok tego wielokrotnie wyrażanego pragnienia katolików diecezji bielsko-żywieckiej - ważne było też zdanie, które po rozmowach ze stroną ewangelicką wpisane zostało do zaproszenia. Mówiło ono, że skoczowscy ewangelicy z szacunkiem i życzliwością przyjmą tę wizytę - podkreślał ks. prał. Zuber.
Historyczne jubileuszowe wspomnienia zabrzmiały także podczas uroczystego spotkania w Szkole Podstawowej nr 3 imienia św. Jana, gdzie podsumowane zostały międzyszkolne konkursy zorganizowane z okazji rocznicy. Ich uczestnicy wykazywali się wiedzą o Janie Pawle II, pisali utwory literackie, malowali, projektowali mural, przygotowywali multimedialny przewodnik po Skoczowie szlakiem papieskim, wędrowali trasą gry miejskiej, biegu sztafetowego, a także przygotowywali kronikę pamiętnego dnia, zatytułowaną "Detektyw papieski".
Jak wyliczała Katarzyna Chrobok, prowadząca uroczyste szkolne spotkanie, odbyły się też liczne akademie o Janie Pawle II, zawody narciarskie o "Puchar Lolka", a pod kierunkiem Barbary Mendroch uczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowali przedstawienie teatralne, a na 2 czerwca zaplanowana została sztafeta pływacka, w której pływacy pokonają 20 kilometrów - na 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II. Wezmą w niej udział nauczyciele, uczniowie i rodzice SP nr 3. - To właściwie dopiero półmetek Roku św. Jana Pawła II w Skoczowie, a tak dużo już się działo. Wiele jeszcze się odbędzie - dodawała.
Laureaci konkursów odebrali nagrody i dyplomy, a katechetka Katarzyna Czujak odczytała wzruszające wspomnienia z wybranych kronik "Papieskiego detektywa". Uczennica Gimnazjum nr 2 Ewelina Knopek zaśpiewała hymn o św. Janie Pawle II własnego autorstwa. W konkursie na projekt muralu, który powstanie dla upamiętnienia rocznicy, zwyciężył Eryk Korus.
Tego dnia na miejskim rynku i przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła można było oglądać wystawy fotografii, a na uroczysty koncert w ramach festiwalu "Musica Sacra" przybyli m.in. bp Piotr Greger i bp Paweł Anweiler. W poetycko-muzycznym spektaklu "Co może jeden człowiek" wystąpili: Jan Nowicki i zespół "De Profundis".