Nowy numer 22/2023 Archiwum

Skoczów wspomina: 20 lat temu tu był papież

Już rozpoczęły się obchody przypadającej 22 maja 20. rocznicy papieskiej wizyty. Grę miejską śladami św. Jana Pawła II przeszli gimnazjaliści. Od środy rozpoczyna się upamiętniający tę wizytę 20. ekumeniczny festiwal "Musica Sacra".

To były wielkie i radosne wydarzenia dla młodej, istniejącej zaledwie trzeci rok diecezji bielsko-żywieckiej. Najpierw pojawiła się wiadomość, że jeden z jej patronów: bł. Jan Sarkander ze Skoczowa, zostanie ogłoszony świętym. A potem druga: że tuż po kanonizacji papież przybędzie do miejsca urodzenia świętego i będzie dziękował Bogu razem z wiernymi. Początkowo wiadomość, że Jan Paweł II przyjął zaproszenie, przyjmowana była wręcz z niedowierzaniem... Później zaczęła się wielka mobilizacja organizatorów.

- Przy fantastycznym zapale wielu osób udało się podołać wszystkim wymogom, choć stawały przed nami decyzje podejmowane po raz pierwszy w życiu - potwierdza Janina Żagan, szefowa komitetu organizacyjnego skoczowskiej wizyty. Tamtego dnia, 22 maja 1995 roku, liczący 15 tysięcy mieszkańców Skoczów przyjął wędrujących ze wszystkich stron  na spotkanie z papieżem około 300 tysięcy pielgrzymów.

Ołtarz na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.   Ołtarz na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.
Józef Wolny /Foto Gość
Przykładem takiej mobilizacji mógł być przygotowany błyskawicznie projekt polowego ołtarza na Kaplicówce - dzieło architektów: Ludwika Heroka i Alojzego Wróblewskiego, którzy opracowali też plan sektorów dla pielgrzymów, również w niezwykle szybkim tempie wykonanych przez górali z Trójwsi.

Dziś w miejscu, gdzie stała konstrukcja ołtarza stoi potężny kamienny obelisk, aby nigdy nie zapomniano miejsca, w którym modlił się papież. W pobliżu rośnie papieski dąb, a w sanktuarium św. Jana Sarkandra, obok figury patrona zobaczyć można portret papieża i słowa, które wypowiedział na Kaplicówce, wzywając nas, byśmy byli ludźmi sumienia.

Dzięki tej mobilizacji udało się pokonać największe przeszkody, jakie przyniosła poprzedzająca wizytę deszczowa pogoda i wielkie błoto, pokrywające Kaplicówkę. Nie zważając na nie tłumy pielgrzymów z wielką radością witały papieża i z uwagą słuchały jego nauczania. Dziś coraz częściej wraca się do tamtej homilii, w której wyjaśniał, co to znaczy, być człowiekiem sumienia i co o miłości Boga mówi Jego krzyż...

- Niezwykłym świadkiem tego wydarzenia jest też papieski krzyż na Kaplicówce, pod którym 20 lat temu Jan Paweł II stanął już po raz drugi - wcześniej znajdował się na lotnisku w Katowicach-Muchowcu, gdzie papież spotkał się z wiernymi w 1983 r. - mówi ks. kan. Antoni Dewor. W ostatnim czasie papieski krzyż, ozdobiony wizerunkiem św. Jana Pawła II błogosławiącego stąd pielgrzymów 22 maja 1995 r., został poddany renowacji, by mógł nadal przypominać o tych ważnych wydarzeniach.

Świadectwa uczestników historycznych chwil zawiera też opublikowana z okazji rocznicy pobytu papieża w Skoczowie książka Joanny-Jurgały-Jureczki "Witam tę ziemię ze szczególnym wzruszeniem".

Od pierwszej rocznicy tego historycznego wydarzenia odbywa się w Skoczowie ekumeniczny festiwal: Panorama Sztuki Chrześcijańskiej "Musica Sacra". Jego dwudziesta edycja rozpoczyna się od środy 20 maja, a patronat nad festiwalem sprawują: bp Roman Pindel, bp Paweł Anweiler - zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.

20. Festiwal Musica Sacra - program:

20 maja

17.30 - Muzeum Sarkandrowskie w Skoczowie - otwarcie wystawy fotograficznej "Wciąż pamiętamy"

19.00 - Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła - koncert inauguracyjny "Janowi Pawłowi II" - wystąpią: Anna Polony - słowo, Krakowskie Trio Stroikowe (Roman Widaszek - klarnet, Marek Mleczko - obój, Paweł Solecki - fagot)

21 maja

17.00 - Teatr Elektryczny w Skoczowie - projekcja filmu "Apartament"

19.00 - Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła - koncert kameralny "Perły muzyki klasycznej" - wystąpią: Marcin Ciszewski - kontratenor, Rafał Gabriel Przybyła - obój i Ewa Bąk - organy

22 maja

19.00 - Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła - spektakl słowno-muzyczny - "Co może jeden człowiek" - wykonawcy: Jan Nowicki - słowo, zespół De Profundis (Marek Stryszewski - flet prosty, śpiew i saksofon, Cezary Chmiel - syntezatory, Tomasz Kudyk - trąbka)

23 maja

19.00 - Kościół ewangelicki Świętej Trójcy w Skoczowie - "Koncert przyjaciół z Ukrainy" - Duet Classic Accordion (Bogdan Kożuszek - bajan, Anton Steciuk - bajan) - w programie Bach, Vivaldi, Mozart

24 maja

19.00 - Kościół ewangelicki Świętej Trójcy w Skoczowie - koncert finałowy "Muzyka cerkiewna" - wystąpi chór prawosławny "Oktoich" z cerkwi Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy