Rzesze pielgrzymów przybyły do rychwałdzkiego sanktuarium na pierwsze w tym roku czuwanie fatimskie. A rok ten jest dla tego miejsca szczególny - od marca wierni modlą się tu przed gruntownie odnowioną, łaskami słynącą ikoną Matki Bożej, która 50 lat temu otrzymała papieskie korony.
Takim przykładem modlitwy jest Magnificat, który zaczyna się od tego, co powinno być podstawą i naszej modlitwy - uwielbienia Pana Boga. - Maryja uczy nas też, że w modlitwie dobrze jest posługiwać się słowami Pisma Świętego. Ileż jest cytatów ze Starego Testamentu w tych słowach Maryi! Jak ona myśli słowami psalmów, hymnów czy kantyków!
Biskup Roman mocno zachęcał do modlitwy Słowem Bożym, do szukania w nim spotkania z samym Bogiem i odpowiedzi na pytania dotyczące wszelkich sfer życia codziennego. Zachęcał do zapraszania Ducha Świętego, który budzi entuzjazm modlitwy, rozpala serce.
Matka Boża nas przytula
Na zakończenie czuwania kustosz o. Bogdan Kocańda zaprosił wszystkich na główne uroczystości złotego jubileuszu koronacji ikony rychwałdzkiej, które odbędą się w niedzielę 19 lipca o 11.00.
Nowa tablica, ufundowana przez rodzinę Cebratów, upamiętnia złoty jubileusz koronacji obrazu z Rychwałdu
Urszula Rogólska /Foto Gość
Biskup Pindel otrzymał także wyjątkowy prezent od parafian z Rychwałdu. Po raz pierwszy wydane drukiem "Rychvalda Monumenta" to XVIII-wieczna księga, spisana przez żywieckiego wójta Andrzeja Komonieckiego, w której przedstawił on początki kultu Matki Bożej, a swój rękopis podarował sanktuarium.
Wśród licznych wiernych na rychwałdzkim czuwaniu była także pielgrzymka z parafii św. Stanisława w Starym Bielsku. - Nasz wikary ks. Grzegorz Pal, pochodzący z konkatedralnej parafii w Żywcu, tak nam opowiadał o tym szczególnym miejscu, że bardzo chcieliśmy je zobaczyć, ale przede wszystkim przeżyć tu spotkanie z Matką Bożą - mówią starobielscy pątnicy. - Wspaniałe miejsce, w którym bardzo wyraźnie czuliśmy, jak nas przytula Matka Boża, jak rozumie nasze sprawy.
O odnowionym obrazie Matki Bożej pisaliśmy w tekście: Pani z Rychwałdu wraca do domu,
a relację z powrotu ikony do sanktuarium można znaleźć tutaj: Najpiękniejsza mieszkanka Rychwałdu.