Wyruszyli pieszo 30 kwietnia z Hałcnowa. Do Centrum św. Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dotarli tuż przed południem 3 maja – 1371 pielgrzymów, a wśród nich: 23 kapłanów, 21 sióstr zakonnych, 36 kleryków i 3 diakonów.
Po czterech dniach wędrówki z hałcnowskiego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, dotarli w niedzielę 3 maja najpierw do Centrum św. Jana Pawła II, następnie sanktuarium św. Faustyny i do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Towarzyszyły im słowa św. Jana Pawła II: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. W sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymów powitali bp Piotr Greger i kustosz sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński. Wspólnie powierzali swoje intencje przed relikwiami świętego papieża.
Następnie ksiądz biskup poprowadził pątników do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi odwiedzili sanktuarium św. Faustyny gdzie uczcili relikwie Apostołki Miłosierdzia. O 15.00 spotkali się na Koronce i Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Roman Pindel, homilię zaś wygłosił bp Piotr Greger. Nawiązując do hasła pielgrzymki, a także do Ewangelii o winnym krzewie i latoroślach, bp Greger podkreślił, że pokój i szczęście to wartości, za którymi człowiek zawsze tęskni. Swoje źródło mają w miłosiernym Bogu. – Ich obecność zależy od jakości naszego zakorzenienia i trwania w Chrystusie. Doświadczenie pokazuje, że nie zawsze nasze życie to przynoszenie owocu miłości. Zdarza się bowiem, że tak jak winne latorośle – jeszcze nie uschnięte, lecz już słabo owocujące – potrzebujemy oczyszczenia, którego źródłem jest Boże Miłosierdzie. Biskup Greger zapowiedział, iż pielgrzymka jest także zaproszeniem Jezusa Miłosiernego do nawiedzenia parafii naszej diecezji przez obraz „Jezu, ufam Tobie”. Peregrynacja obrazu oraz relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II rozpocznie się 20 września w cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny, a zakończy 19 czerwca 2016 r. Na zakończenie bp Roman Pindel odnowił akt zawierzenia diecezji Bożemu Miłosierdziu. Dziękował także pielgrzymom: – Ci, którzy natrudzili się, chcieli w najlepszy możliwy sposób zaprosić Pana Miłosiernego do naszych domów, naszych parafii. O pielgrzymce także na ss. IV–V.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się