Biskup Roman Pindel konsekrował Boży dom w Zbytkowie. To świątynia pod wezwaniem MB Szkaplerznej, będąca filialnym kościołem parafii w Strumieniu.
Został zbudowany w ciągu kilku lat, ale jest spadkobiercą liczącej sobie półtora wieku tradycji kultu, jakim otaczana była tu Matka Boża.
Maryi dedykowana była okazała kaplica MB Różańcowej i MB Szkaplerznej, którą wybudowali w 1870 r. Anna i Franciszek Brandysowie, dziadkowie ks. Ludwika Kojzara, późniejszego proboszcza w Ustroniu. Mieszkańcy wioski gromadzili się w niej na odpustowe Msze św., a sami odprawiali tu nabożeństwa majowe i różańcowe.
Bp Juliusz Bieniek w 1952 r. ofiarował relikwie św. Stanisława do zbytkowskiej kaplicy.
Od 1990 r. z inicjatywy ks. prał. Oskara Kuśki odprawiane były Msze św. w miesiącach letnich, a od 2005 r. we wszystkie czwartki i niedziele.
- Ta decyzja wiązała się też z coraz większymi problemami, jakie niosła ze sobą oddzielająca sporą część Zbytkowa od kościoła parafialnego droga szybkiego ruchu. Zwłaszcza dla dzieci i starszych parafian droga do kościoła stawała się trudna i niebezpieczna - tłumaczy ks. prał. Kuśka.
Kaplica nie mogła jednak pomieścić wiernych, którzy modlili się wokół niej, stojąc pod gołym niebem. Ta sytuacja sprawiła, że trzeba było myśleć o budowie nowej świątyni.
Parafianie ofiarowali grunt i od września 2008 r. rozpoczęły się pierwsze prace. Po roku świątynia była już gotowa w stanie surowym i odbywały się pierwsze nabożeństwa. Szybko postępowały kolejne prace i w 2011 r. uroczyście przeniesiony Najświętszy Sakrament pozostał już na stałe.
W liturgii konsekracji uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Stopniowo i z wielką starannością uzupełniany był wystrój kościoła, z figurą Pana Jezusa w prezbiterium, a także zaplecze: zakrystia i salka. W trudzie budowania i wyposażania świątyni wspierali ich wierni licznych parafii diecezji bielsko-żywieckiej, w których odbywały się kwesty na ten cel. Pod adresem tych wspólnot i ich duszpasterzy podczas konsekracji ks. prał. Kuska skierował serdeczne podziękowania.
Do nowego kościoła trafił przeniesiony z zabytkowej kaplicy obraz MB Szkaplerznej, a także relikwie św. Stanisława, św. Rafała Kalinowskiego, św. Szymona Stocka, karmelity i św. Jana Pawła II.