Nowy numer 48/2023 Archiwum

Podbeskidzie czyta Biblię

- Niech ta księga leży na stole i zaprasza na spotkanie z Chrystusem - apeluje bp Greger.

Nie pozostaje bez echa Tydzień Biblijny w diecezji bielsko-żywieckiej. W parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie księża codziennie podczas wieczornej Mszy św. głoszą kazania, podczas których czytając fragmenty Biblii dają świadectwo o swoim powołaniu. Uwieńczeniem tego dzieła będzie czwartkowy wieczór z Biblią, podczas którego zaplanowano modlitwę, prowadzoną w oparciu o psalmy, czytane przez wiernych.

W Milówce przeżywanie Tygodnia Biblijnego połączono z koncertem, modlitwą i lekturą oraz katechezą, której tematem jest pojednanie z Bogiem. W ramach obchodów zaplanowano między innymi czytanie Księgi Jonasza. Więcej na ten temat piszemy w tekście „Trwa Tydzień Biblijny w Milówce”.
W kilku innych parafiach odbywają się spotkania Biblijne, okolicznościowe katechezy i konferencje. Cykliczne spotkania poświęcone Pismu Świętemu odbywają się w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach i w Andrychowie. Podczas otwartych spotkań w kościołach wierni słuchając tematycznych konferencji, mogą zobaczyć także mapy i zdjęcia, ukazujące dawne i obecne realia krajów biblijnych. W bielskiej parafii Trójcy Świętej tego rodzaju spotkanie zostało włączone w cykl przygotowań młodzieży gimnazjalnej do sakramentu Bierzmowania.

Jak grzyby po deszczu powstają kręgi biblijne dorosłych.
- Taki krąg powstał ostatnio w Hecznarowicach, jako owoc tegorocznych rekolekcji wielkopostnych - mówi bp Piotr Greger, który niedawno wizytował Hecznarowicką parafię. - Podczas jednej z Mszy św. uroczyście wniesiono Ewangeliarz, by dokonać jego intronizacji. Od tej pory księga używana jest podczas niedzielnej liturgii i przypomina wiernym o spotkaniach kręgu, które odbywają się co dwa tygodnie.

W Tygodniu Biblijnym odbyły się także diecezjalne eliminacje XIX Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Spośród 300 uczniów ze szkół Podbeskidzia do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 64. Troje najlepszych młodych diecezjan - Monika Wiewióra, Grzegorz Kuś i Agnieszka Hyrnik - będą reprezentować diecezję bielsko-żywiecką podczas zmagań ogólnopolskich, które na początku czerwca odbędą się w Niepokalanowie.
Celem Tygodni jest rozbudzenie pragnienia Słowa Bożego w całych rodzinach. Bp pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger apeluje do wiernych, by przynajmniej w tym czasie wyjęli z półki księgę Pisma św. i położyli ją otwartą na stole, jak podczas Wigilii czy odwiedzin duszpasterskich.
- Niech zaprasza nas na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym - przekonuje biskup. Posłuchaj:

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy