Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziś ostatni koncert Sacrum in Musica

W Bielsku-Białej 13 kwietnia rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica". Ekumeniczne koncerty prezentujące muzykę religijną różnych tradycji potrwają do 16 kwietnia.

To będzie już 16. edycja tego ważnego muzycznego wydarzenia ekumenicznego, które swoim patronatem objęli bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki, i bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

- W tym roku wspominamy w kwietniu 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, dlatego też papieżowi Polakowi postanowiliśmy dedykować cały festiwal - mówi Władysław Szczotka, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury, które jest inicjatorem całego przedsięwzięcia, a organizuje je wraz z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej i przy współpracy z diecezją ewangelicką, katolickimi parafiami, Galerią Środowisk Twórczych i Bielską Orkiestrą Kameralną.

Inauguracyjny koncert - w poniedziałek 13 kwietnia o 18.00  w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka - będzie okazją do podziwiania utalentowanych muzycznie kapłanów, bo w programie pieśni sakralnych "Jubilate Deo, laudate Mariam" wystąpi kwintet "Servi Domini Cantores", czyli "Śpiewający Słudzy Pańscy". To 5 księży z różnych stron Polski, którzy od przeszło 10 lat koncertują wspólnie na najlepszych scenach w Polsce i za granicami. Są znakomitymi śpiewakami - absolwentami wydziałów wokalnych polskich akademii muzycznych, a pasję artystyczną łączą z obowiązkami duszpasterskimi i pracą wykładowców. W Bielsku zaśpiewają wraz z Orkiestrą Festiwalową, a dyrygować będzie Sławomir Chrzanowski.

W koncercie muzyki żydowskiej - we wtorek 14 kwietnia o 18.00 w Domu Muzyki BCK -  wystąpią multiinstrumentalista i kompozytor, wybitny klarnecista Wojciech Mrozek, a także grupa klezmerska Chanajki i Poznański Chór Chłopięcy.

Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych BCK odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestniczących w II Międzynarodowym Biennale Plakatu "Cóż nam po prawdzie". Tego dnia odbędzie się też podsumowanie pracy jury, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

Trzeci koncert, tradycyjnie w programach festiwalowych zarezerwowany dla muzyki cerkiewnej, będzie okazją do wysłuchania Serbskiego Chóru Biantyjskiego im. Mosieja Petrawicza z Belgradu. To pierwszy zespół, który ocala i prezentuje tradycyjną muzykę starocerkiewną Serbii i Bizancjum. Na ten koncert organizatorzy zapraszają do ewangelicko-augsburskiego kościoła Zbawiciela w środę 15 kwietnia o 18.00.

W ostatnim dniu - 16 kwietnia o 18.00 w kościele św. Andrzeja Boboli - zabrzmi muzyka gospel. W tym koncercie pojawi się z zespołem Soul Divas wokalistka Deborah Woodson, której niezwykła żywiołowość i talent już zdobyły sobie serca bielskiej publiczności. Wystąpią także Boysie White & The Soul Brothers. Razem zapowiadają gospelową ucztę i bogactwo radosnej muzyki, która czerpie swoje inspiracje z Ewangelii.

Bilety w kasach Bielskiego Centrum Kultury i przed koncertami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy