- Posługę ks. Władysława wyróżnia niezwykłą skromność, ogromna dobroć i wielka otwartość - mówił w bielskiej Kamienicy ks. prof. Tadeusz Borutka o swoim rodaku, ks. kan. Władysławie Droździku, świętującym 50-lecie kapłaństwa.
Kościół św. Małgorzaty w Bielsku-Białej Kamienicy od lat gromadzi mieszkańców miejscowej parafii, ale i całego miasta i okolic na czuwaniach ku czci Bożego Miłosierdzia. I to właśnie w tegoroczną Niedzielę Bożego Miłosierdzia, proboszcz parafii, obecny tu od 23 lat, świętował złoty jubileusz kapłaństwa. Data święta zbiegła się niemal idealnie z rocznicą jego święceń.
„Zwyczajną niezwyczajność” ks. Władysława Droździka w wierności Chrystusowemu kapłaństwu, podkreślali wszyscy, bardzo licznie przybyli 12 kwietnia do kościoła św. Małgorzaty.
50 lat temu, w Niedzielę Palmową 11 kwietnia 1965, ks. Władysław Droździk, przyjął w katedrze wawelskiej święcenia prezbiteratu z rąk młodego arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły.
Razem z ks. Droździkiem, przy ołtarzu stanął także drugi tegoroczny złoty jubilat ks. dr Franciszek Płonka, duszpasterz z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim Osiedlu Karpackim. Bardzo licznie przybyli kapłani z całego miasta, zwłaszcza z dekanatu starobielskiego z ks. prałatem Stanisławem Wawrzyńczykiem i kapłani-przyjaciele z archidiecezji krakowskiej. Wśród parafian i gości byli także prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, a także prof. Ryszard Barcik, rektor bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Liczny zastęp wystawili kamieniccy strażacy-ochotnicy.
Jubileuszowe kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Borutka, rodak księdza jubilata z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Nawiązując do słów Ewangelii o spotkaniu Zmartwychwstałego Jezusa z Apostołem Tomaszem, kaznodzieja mówił: - Dziś jesteśmy wdzięczni Tomaszowi za świadectwo o zmartwychwstaniu Pana. Jego doświadczenie wspiera naszą wiarę, gdyż należymy do kolejnego pokolenia uczniów, którzy „nie widzieli, a uwierzyli”. Otrzymaliśmy dar wiary w Kościele, we wspólnocie uczniów ukrzyżowanego zmartwychwstałego Jezusa.
Pobożny i skromny
Jak podkreślał ks. Borutka, szczególnym darem wspólnoty Kościoła są kapłani, powołani do głoszenia światu Ewangelii Jezusa Chrystusa, sprawowania sakramentów, a zwłaszcza Eucharystii i udzielania rozgrzeszenia, przez które – jak pisze s. Faustyna – spływa na świat wielkie Boże Miłosierdzie. Pół wieku temu, abp Karol Wojtyła, który później jako Jan Paweł II nadał kultowi Bożego Miłosierdzia wyjątkowe znaczenie w Kościele powszechnym, udzielił święceń kapłańskich ks. Władysławowi Droździkowi.