Nowy numer 43/2020 Archiwum

Księża będą się formować

Seminarium to nie wszystko. Kapłani mają systematycznie zgłębiać duchowość.

Siedem ośrodków duchowości kapłańskiej powołał do życia ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel. Jednocześnie zobowiązał księży, by dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i jesienią - uczestniczyli w dniu skupienia. Mają temu służyć placówki franciszkańskie w Cieszynie, Rychwałdzie i Harmężach, dominikański i jezuicki dom rekolekcyjny w Korbielowie i w Czechowicach-Dziedzicach oraz domy rekolekcyjne w Bystrej Krakowskiej i w Hałcnowie u sióstr serafitek.

Każda z nich oferuje księżom oryginalne metody pracy nad tekstem Pisma Świętego, ponadto okazję do modlitwy, spotkań warsztatowych dotyczących pracy duszpasterskiej oraz integrację. Szczegółowy plan dni skupienia, poruszaną podczas nich tematykę oraz rodzaj duchowości charakterystyczny dla danego ośrodka można znaleźć na stronie internetowej: www.formacja.diecezja.bielsko.pl. Oprócz udziału w dniach skupienia księża zobowiązani są także do odprawienia - raz w roku - własnych rekolekcji zamkniętych.

O szczególną troskę o formację własną bp Roman Pindel apeluje do młodych księży, którzy ukończyli seminarium w ciągu ostatnich sześciu lat. Prócz dni skupienia i rekolekcji będą oni uczestniczyć także w tzw. kursach wikariuszowskich i proboszczowskich. Służą temu kilkakrotnie organizowane w ciągu roku spotkania sobotnie, których zadaniem jest omawianie zagadnień, którymi żyje Kościół, ale także praktyczne przygotowanie i pomoc w pracy duszpasterskiej, podejmowanej przez kapłanów w parafiach.

Zachęcając księży do stałej formacji, bp Roman Pindel przypomina wezwanie św. Jana Pawła II: - Na całym Kościele lokalnym z biskupem na czele spoczywa odpowiedzialność za dostarczanie bodźców do stałej formacji kapłanów i czuwanie nad nią na różne sposoby. Kapłani nie są ustanowieni dla samych siebie, ale dla Ludu Bożego: dlatego formacja stała, która ma pomóc im w osiągnięciu dojrzałości ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, kształtuje dobro przeznaczone dla Ludu Bożego ("Pastores dabo vobis" nr 78).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama