Nowy numer 43/2020 Archiwum

"Wyklęci" na scenie w Żywcu

Pojawią się tu bohaterowie polskiej historii, uczestnicy zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski. Niektórych już udało się poznać. Wielu trzeba odkryć. Wyjątkowy spektakl w niedzielę 22 marca w auli Domu Katolickiego o 18.00.

Teatr "Nie Teraz" z Tarnowa zaprezentuje widowisko "Wyklęci" w reżyserii Tomasza Żaka i według jego scenariusza.

Aktorzy przedstawią opowieść o Armii Wyklętej, złożonej z setek ludzi, znanych z nazwisk, a czasem tylko pseudonimów. Będzie mowa o tych, których pamięć już udało się przywrócić, jak rotmistrz Pilecki czy bohaterska łączniczka Siedzikówna "Inka", oraz o tych, którym tę pamięć jesteśmy winni.

W spektaklu łączącym przekaz o historii bohaterów pojawią się też fragmenty wybitnych polskich utworów literackich, w też mało znany „Dekalog Polaka” autorstwa Zofii Kossak, dawne polskie pieśni patriotyczne i religijne; fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Spektakl zorganizowany przez Klub Patriotyczny im. por. Antoniego "Bieguna" Sztubaka oraz Stowarzyszenie Studenci dla RP jest pierwszym w Polsce teatralnym przedstawieniem opowiadającym o losach żołnierzy niepodległościowego podziemia. Reżyserowany przez Tomasza Żaka spektakl “Wyklęci” miał swoja premierę w 2012 roku, od tego czasu otrzymał wiele pochlebnych recenzji. Prestiżowy miesięcznik “Teatr” uznał go za jedną z najlepszych propozycji teatralnych.

Rezerwacji można dokonywać poprzez e-mail: podbeskidzie@studencidlarp.pl oraz w zakrystii konkatedry Najświętszej Maryi Panny w Żywcu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama