Odsłonięcie na żydowskim cmentarzu tablicy upamiętniającej zamordowanych tam przez hitlerowców podczas II wojny światowej, otwarcie wystawy "Znane postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego", modlitwa i koncert złożyły się na program obchodów Dnia Judaizmu w Cieszynie.
Inicjatywa odnowienia zniszczonej tablicy należała do władz miasta. - Wracamy w ten sposób do pamięci o przedstawicielach żydowskiej społeczności, którzy tworzyli ważny element kultury Cieszyna - mówił burmistrz Ryszard Macura.
Modlitwę za pomordowanych odmówił Włodzimierz Katz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Katowic, a tablicę odsłonił biskup Roman Pindel.
Historię znanych Żydów ze Śląska Cieszyńskiego przywołała również wystawa fotograficzna, otwarta w Domu Narodowym. Na zdjęciach pojawił się m.in. chasydzki cadyk Cwi Elimelech Paneth, odwiedzający cieszyński cmentarz. Jak przypomniała Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej, do połowy XIX wieku bielscy Żydzi należeli do Gminy Żydowskiej w Cieszynie i w tym mieście też byli grzebani na żydowskim cmentarzu. - Podczas Wiosny Ludów i z powodu zarazy władze zabroniły przewożenia zwłok między Bielskiem a Cieszynem i wtedy utworzyła się samodzielna gmina w Bielsku. Wielu bielskich Żydów zostało pochowanych w Cieszynie i stąd te nasze bliskie związki - tłumaczyła D. Wiewióra, dziękując władzom za inicjatywę wykonania nowej tablicy w miejsce starej, która została skradziona.
- Dziękuję też za to, że miasto Cieszyn i Dom Narodowy zawsze pamiętają o swoich byłych mieszkańcach, którzy przyjeżdżając tutaj zawsze znajdują życzliwych ludzi i klimat, w którym czują się jak u siebie w domu. Dziękuję, że jesteście z nami. Dziękuję, że mogliśmy uczestniczyć w tym Dniu Judaizmu i wspólnie radować się tym świętem. Prosimy o życzliwość i pamięć - dodawała.
Jak zaznaczył burmistrz Macura, to symboliczne gesty mówiące o gościnności, z jaką cieszyniacy zawsze podejmowali gości. - Witam w Cieszynie, który jest miastem wielu kultur i ma bogate tradycje. Cieszę się, że możemy razem przeżywać Dzień Judaizmu i dziękuję za słowa o gościnności cieszyniaków. Chciałbym, żeby dalej tak to wyglądało, żeby współpraca układała się dobrze - podkreślał.
Biskup Pindel poprowadził w Domu Narodowym modlitwę o dar pokoju, którą napisał i wypowiedział po raz pierwszy Jan Paweł II. - Boże ojców naszych, wielki i miłosierny, Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi, Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna Swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim - i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń... - modlił się biskup ordynariusz.
- Modlitwa o pokój jest pełna nadziei. W tej nadziei często każdy z nas staje i pyta o sens. W takim dniu zastanawiamy się nad znaczeniem różnych wydarzeń - mówił ks. prof. Józef Budniak, zapraszając gości na koncert zespołu Gang Marcela, złożony z utworów wybranych z płyty "Pytania o sens".