Nowy numer 03/2020 Archiwum

Kopalnie nie będą likwidowane!

W Katowicach strona rządowa i związki zawodowe podpisały porozumienie w tej sprawie. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, zaapelował do górników o zakończenie protestów.

Po godz. 17 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, i  Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, podpisali porozumienie w sprawie restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

Stało się to w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.

Porozumienie nie przewiduje likwidacji żadnej z kopalń Kompanii Węglowej. Zakłada natomiast, że będą one poddane długim procesom restrukturyzacyjnym.

Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostanie sfinansowany pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla prawie 5,2 tys. ludzi. Do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia zostanie przeniesionych 6 tys. pracowników kopalń Kompanii Węglowej.

Dominik Kolorz zaapelował do załóg śląskich kopalń, by zakończyli akcje protestacyjne.

« 1 »
 • górnik
  17.01.2015 18:37
  Żeby jednak wszystko było jasne: zaraz po nie daj Boże wygranych wyborach przez PO kopalnie zostaną zamkniete.
  doceń 0
 • Atyde
  17.01.2015 18:45
  Hmmm... To będą te kopalnie likwidowane, czy nie? Czytam, że nie będą ale przygotowywany jest pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń. To jak to jest?
  doceń 1
 • Jan76
  17.01.2015 18:49
  Restrukturyzacja się nie uda i za rok czy dwa kopalnie trza będzie sprzedać moze swojakom może Czechom może Niemcom. I zakład ze wtedy się uda?
  Wybory idą gdyby nie to czekali by aż górnicy sami poumierają tam na dole. Jak czekają aż wszyscy Polacy wyjadą z kraju który nagle stałby się mlekiem i miodem płynący oczywiście z innym już narodem i pod innymi rządami.
  doceń 0
 • andy
  17.01.2015 19:36
  W tej wiadomości w jednym zdaniu czytamy o nie likwidowaniu kopalń, a w drugim o pakiecie osłonowym dla zwalnianych górników likwidowanych kopalń. Coś tu się komuś pomyliło, czy co? Ps. Proszę autora o sprostowanie i bardziej logiczną wiadomość
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama