W Bielskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia "Ikarów 2014" czyli nagród prezydenta Bielska-Białej przyznanych w dziedzinie kultury i sztuki. Dwa główne trofea: statuetki "Ikara" otrzymali: teatrolog Magdalena Legendź i muzyk Krzysztof Maciejowski.
- To był dobry rok dla kultury - podsumowywał prezydent Jacek Krywult, wyliczając najważniejsze osiągnięcia bielskich artystów, twórców, animatorów kultury. W Bielskim Centrum Kultury odbyła się 22. uroczystość wręczenia "Ikarów" czyli nagród prezydenta Bielska-Białej przyznanych w dziedzinie kultury i sztuki.
Za osiągnięcia w roku 2014 i całość dokonań tegoroczne statuetki prezydent Jacek Krywult wręczył Magdalenie Legendź - autorce książki o bielskim teatrze, a także Krzysztofowi Maciejowskiemu - muzykowi.
Magdalena Legendź, nagrodzona w kategorii: osiągnięcie roku, otrzymała "Ikara 2014" za książkę „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”, w której znalazło się 150 tekstów recenzji spektakli bielskich scen, wywiadów z ludźmi teatru oraz inne artykuły dotyczące życia teatralnego w Bielsku-Białej. To pierwszy w historii miasta zbiór recenzji przedstawień bielskich scen oraz artykułów nakreślających obraz życia teatralnego Bielska-Białej.
"Ikara 2014" za wybitną dotychczasową działalność otrzymał Krzysztof Maciejowski, muzyk, kompozytor i aranżer, który od 1993 r. współpracuje z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, a także z teatrami Warszawy, Krakowa i Łodzi. Jest współtwórcą zespołu „Dzień Dobry”, współpracował z zespołami: Lizard i Golec uOrkiestra.
Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody byli też: Jan Borowski, dyrygent Chóru ATH, Marta Gzowska-Sawicka, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Radosław Sadowski, aktor „Banialuki”, a także - za wybitną dotychczasową działalność - Romana Polok, kierownik artystyczny ZPiT „Beskid”, Piotr Skucha, artysta kabaretowy, Bożena Bieńczyk, kierownik ZPiT „Bielsko”, Tomasz Sylwestrzak, aktor TL„Banialuka” i Krzysztof Przemyk, organista, dyrygent, prezes Bielskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Wręczone zostały także dyplomy honorowe i specjalne. Otrzymali je: Grupa literacka „Apostrofa” oraz Piotr Witkowski, wieloletni działacz Klubu Inteligencji Katolickiej i współorganizator organizowanych przez KIK Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, a także Iwona Purzycka, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz muzyk Piotr Majchrzak.
Tytuł Dobrodzieja Kultury 2014 odebrali szefowie bielskich firm: Enersys spółka z o.o. oraz Klingspor spółka z o.o.
Wszystkim nagrodzonym podziękowania, a także życzenia noworoczne, złożyli biskupi: Piotr Greger i Paweł Anweiler. - Oby Bielsko-Biała mogło być nazywane miastem kultury i by artyści mogli tu jak najlepiej przez sztukę służyć ludziom - mówił bp Greger.