Nowy numer 17/2024 Archiwum

Biskupi solidarni z górnikami

W związku z protestami i trudną sytuacją w górnictwie biskupi diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej i archidiecezji katowickiej zaapelowali o modlitwę w intencji górników, ich rodzin i społecznego dialogu.

Biskup Roman Pindel wraz z arcybiskupem Wiktorem Skworcem i biskupem Janem Kopcem skierowali wspólny apel do wiernych swoich diecezji, wzywając do modlitwy w intencji reformy górnictwa i pracujących w tej branży.

W liście do diecezjan napisali:

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

Pragniemy wyrazić naszą bliskość i solidarność wobec górników i ich rodzin w dniach, w których tak boleśnie daje o sobie znać trudna sytuacja w górnictwie. Jej wyrazem są akcje protestacyjne, podjęte pod ziemią i na powierzchni, w kilku kopalniach na terenie naszych diecezji.

W poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, wzywamy do wytrwałej i ufnej modlitwy – za wstawiennictwem świętej Barbary – za cały górniczy stan. Prośmy Bożą Opatrzność o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej.

Z serca Wam błogosławimy

Roman Pindel Biskup Bielsko-Żywiecki
Jan Kopiec Biskup Gliwicki
Wiktor Skworc Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, 9 stycznia 2015 r.

List ten zostanie odczytany w niedzielę 11 stycznia we wszystkich kościołach tych trzech diecezji.

W komunikacie wystosowanym do proboszczów naszej diecezji bp Piotr Greger zarządził też dołączenie tych intencji do modlitwy wiernych podczas niedzielnych Eucharystii. Wierni diecezji bielsko-żywieckiej będą się modlić za górników i ich rodziny, aby reforma branży węglowej przebiegała w duchu sprawiedliwości, pokoju i poszanowania godności człowieka, a także prowadziła do ładu społecznego. Będziemy również modlić się za wszystkich polityków, aby w swej działalności społeczno-­politycznej kierowali się potrzebami ludzi najbiedniejszych.

Jeszcze dzisiaj o 17.00 w kościele św. Urbana w Brzeszczach sprawowana będzie Msza św. w intencji górników.

Jutro w KWK "Brzeszcze" planowana jest Eucharystia dla strajkujących górników.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy