Nowy numer 42/2021 Archiwum

Proboszcz dwóch kościołów

Zmarł ks. kan. Franciszek Noga, emerytowany proboszcz parafii św. Andrzeja w Osieku.

Pogrzeb odbędzie się w rodzinnym Wieprzu koło Żywca w poniedziałek 12 stycznia. O 12.00 nastąpi wyprowadzenie ciała zmarłego kapłana z jego domu rodzinnego do kościoła parafialnego. O 14.00 rozpocznie się tutaj Msza św. pogrzebowa. Ks. Franciszek Noga spocznie na cmentarzu w Wieprzu.

Ks. Franciszek Noga urodził się 6 sierpnia 1930 roku w Wieprzu koło Żywca. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Bystrej i do gimnazjum w Cięcinie. Egzamin maturalny złożył w liceum w Zambrowie koło Warszawy i w 1949 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 czerwca 1954 roku z rąk bp. Fraciszka Jopa w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Pracował w parafiach w Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzemeśni, Borku Fałęckim i Woli Justowskiej. W latach 1969-2005 był proboszczem w Osieku koło Oświęcimia. Działania pasterskie z sukcesem godził z troską nie tylko o używany kościół, ale także o znajdującą się tuż obok, liczącą obecnie ponad 450 lat, drewnianą świątynię. Pod jego kierunkiem jeszcze w latach 70. przeprowadzono kompleksowe prace renowacyjne i remontowe zabytkowego obiektu. Dzieła ks. Nogi kontynuuje jego następca ks. Bogusław Wądrzyk.

Pracę duszpasterską łączył z opieką duchową nad członkami związków zawodowych oraz organizacji samorządowych i patriotycznych. W latach 90. słynne były organizowane przez niego spotkania środowisk prawicowych z Podbeskidzia.
Pełnił także funkcję notariusza dekanatu oświęcimskiego oraz - od 1993 roku - wicedziekana dekanatu osieckiego. Zmarł 9 stycznia 2015 roku.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama