Wspólna modlitwa, czytanie Pisma Świętego, koncerty i degustacja potraw połączą chrześcijan i Żydów 15 stycznia - w Dniu Judaizmu. Zaproszenie do udziału wystosował do diecezjan bp Roman Pindel.
Tegoroczny Dzień Judaizmu, już po raz osiemnasty obchodzony jako zapowiedź Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, organizuje diecezja bielsko-żywiecka. Tydzień Ekumeniczny rozpocznie się w niedzielę 18 stycznia. Dzień Judaizmu, zazwyczaj organizowany dzień wcześniej, tym razem, ze względu na szabat, obchodzony będzie już w czwartek 15 stycznia.
Zainauguruje go wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów . 10.00 w miejscu zagłady przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Brzezince.
Dwie godziny później, w samo południe, w sali sesyjnej ratusza w Bielsku-Białej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona historii Żydów w Bielsku-Białej, połączona z panelem dyskusyjnym wokół hasła XVIII Dnia Judaizmu „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5). Swój udział zapowiedzieli między innymi: naczelny rabin RP Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło, bp Paweł Anweiler, wiceprezes Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Manfred Deselaers. Gości przywitają prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
O 15.00 na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej zaplanowano otwarcie wystawy „Łączy nas sztuka”.
O 17.00 obchody Dnia Judaizmu przeniosą się do pobliskiej katedry św. Mikołaja, gdzie pod przewodnictwem bp. Romana Pindla odprawione zostanie nabożeństwo Słowa Bożego. Dopełnieniem modlitwy będzie koncert „Wszyscy razem być powinni” w wykonaniu zespołu Krzysztofa Maciejowskiego.
Jan Paweł II modlił się w byłym KL Auschwitz-Birkenau w 1979 roku Archiwum parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu Następnego dnia - w piątek 16 stycznia o 9.00 - w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej (ul. Sternicza 4) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej. Nagrody laureatom wręczać będą bp Roman Pindel i ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.
O 15.00 w Książnicy Beskidzkiej wystartuje tradycyjny maraton biblijny - wspólne czytanie Księgi Koheleta przez przedstawicieli wyznań chrześcijańskich i Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej z udziałem biskupów Romana Pindla i Pawła Anweilera.
Dopełnieniem obchodów XVIII Dnia Judaizmu będą uroczystości przygotowane w Cieszynie i w Żywcu. W sobotę 17 stycznia o 17.00, a więc już po zakończeniu szabatu, na Starym Cmentarzu Żydowskim w Cieszynie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 81 zamordowanych tutaj w czasie II wojny światowej Żydów, w tym 18 skautów czechosłowackich. Pół godziny później w Domu Narodowym zaplanowano otwarcie wystawy „Znane postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego”. Towarzyszyć jej będą modlitwa o pokój oraz koncert „Pytania o sens” w wykonaniu zespołu „Gang Marcela”.
W niedzielę 18 stycznia - obchody Dnia Judaizmu przeniosą się do Żywca-Zabłocia. Rozpocznie je o 14.30 wizyta na miejscowym Kirkucie przy ul. Stolarskiej. Godzinę później w kościele parafialnym św. Floriana rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne. Jego dopełnieniem będzie spotkanie w restauracji „Orchidea”, połączone z otwarciem wystawy „(Nie)pamięć. Historia zabłockiego Kirkutu”, koncertem i degustacją potraw żydowskich.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim po raz pierwszy obchodzono w 1997 roku z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Ma on pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II, który mówił, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Dzień Judaizmu co roku organizuje inna diecezja. Ubiegłoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbyły się w Sandomierzu.