Nowy numer 30/2021 Archiwum

Załóż koronę, dołącz do orszaków!

Bielsko-Biała, Cieszyn, Kobiernice, Skoczów, Rajcza i Zabrzeg - w tych miejscowościach 6 stycznia, w uroczystość Trzech Króli, każdy może dołączyć do kolędowych orszaków!

Organizatorzy przygotują korony i śpiewniki kolędowe dla uczestników, ale bardzo mile będą widziani wszyscy, którzy przyjdą we własnoręcznie wykonanych koronach na głowie!

Orszaki Trzech Króli w Beskidach:

11.30 - Bielsko-Biała, plac Opatrzności Bożej, przejście na rynek,

11.45 - Dom Strażaka w Zabrzegu, przejście na stadion,

13.00 - rynek w Cieszynie,

14.00 - scena przy GOKiS w Rajczy, przejście do kościoła

14.30 -  rynek w Skoczowie (w razie deszczu - kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła),

14.50 - kościół św. Urbana w Kobiernicach, przejście do dworku.

Załóż koronę, dołącz do orszaków!   Urszula Rogólska /Foto Gość Bielsko-Biała

Główny orszak w naszej diecezji, organizowany w Bielsku-Białej przez diecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich poprzedzi Msza św. odprawiona w kościele Opatrzności Bożej w Białej o 10.30. Tutaj też o 11.30 uformuje się kolumna, która przejdzie ulicami miasta na Stary Rynek, gdzie na scenie pokażą się Trzej Królowie i Święta Rodzina - w tych rolach bielscy rodzice z dziećmi i dziadkowie. Kolędowanie poprowadzi zespół "Dzień dobry".

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli bp Roman Pindel i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

 - Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych - niezależnie od przynależności światopoglądowej. Każdy, kto chce być z nami razem, może czuć się zaproszony. Zachęcamy do włączenia się w tę piękną formę wspólnotowego przeżywania uroczystości Trzech Króli i kultywowania tradycji kolędowej - mówi Irena Olma z Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Cieszyn

Po raz pierwszy orszak przejdzie ulicami Cieszyna. Ekumeniczne kolędowanie zainicjowały Katolickie Liceum i Gimnazjum im. Melchiora Grodzieckiego. Do włączenia się zachęca też parafia ewangelicka.

Organizatorzy zapraszają o 12.00 na Mszę św. do kościoła św. Marii Magdaleny. Orszaki wyjdą sprzed swoich kościołów tak, by około 13.00 dojść na cieszyński rynek. Tu zaplanowano pokłon Trzech Króli przed Jezusem. Zagra kapela z Koniakowa, kolędowanie poprowadzą też chóry i zespoły z cieszyńskich parafii. Każdy będzie mógł liczyć na słodki poczęstunek, ciepłą herbatę lub zupę.

Załóż koronę, dołącz do orszaków!   Urszula Rogólska /Foto Gość Kobiernice

Gmina Porąbka zaprasza w tym roku na orszak do Kobiernic. W programie: o 14.00 - Msza.św. w kościele parafialnym, a o 14.50 orszak wyruszy do dworku ulicami: ks. J. Korzonkiewicza, chodnikiem przy Krakowskiej, Wolności i Parkową. O 15.20 przy dworku rozpocznie się wspólne kolędowanie. Orszak organizują: Akcja Katolicka i oaza młodzieżowa z parafii w Kobiernicach. Mile widziane przebrania (dworzan, rycerzy, pastuszków, aniołów, królów, stroje ludowe).

Skoczów

Na orszak zaprasza także Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Skoczowie. Można dołączyć do jednej z trzech tras, które spotkają się o 14.30 na rynku. Orszak Afrykański wyruszy o 14.00 z parafii Matki Bożej Różańcowej na Górnym Borze, Orszak Europejski - o 14.15 ze Starego Targu, Orszak Azjatycki o tej samej porze z Zespołu Szkół nr 3 (ul. Mickiewicza). W razie deszczu orszaki przejdą do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zakończenie ok. 16.30.

Rajcza

Kolejny orszak organizują również mieszkańcy gminy Rajcza. O 13.00 orszaki zgromadzą się w trzech miejscach: przy szkole w Rajczy Dolnej, przy kapliczce w Rycerce Dolnej i przy kaplicy św. Marka w Ujsołach-Hutyrach. Ok. 14.00 Trzej Królowie spotkają się z Herodem na scenie przy GOKiS w centrum Rajczy, skąd o 14.30 przejdą do kościoła. O 15.00 - pokłon Trzech Króli, Msza św. i wspólne kolędowanie.

Zabrzeg

Na orszak i wspólne kolędowanie zaprasza także Stowarzyszenie Przyjazny Zabrzeg. Spotkanie rozpocznie się o 11.45 przy Domu Strażaka, skąd korowód przejdzie do pomnika ks. J. Londzina, a zakończy pod namiotem na stadionie. Zaplanowano finał konkursu szopek, kontynuację wspólnego śpiewania kolęd oraz ciepły poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Galeria zdjęć z zeszłorocznego orszaku w Bielsku-Białej TUTAJ.

Relacje z innych orszaków organizowanych w zeszłym roku - TUTAJ.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama