Nowy numer 08/2024 Archiwum

Nie żyje ks. Franciszek Mąkinia SAC

Zmarł były rektor bielskich pallotynów, budowniczy kościoła pod Szyndzielnią.

Ks. Franciszek Mąkinia urodził się w Niepokalane Poczęcie NMP 8 grudnia 1935 roku w Pewli Wielkiej.

Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Tutaj poznał późniejszego ordynariusza bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń.

Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1961 roku w seminarium księży pallotynów w Ołtarzewie z rąk bp. Zygmunta Choromańskiego.

Posługę kapłańską pełnił w placówkach pallotyńskich w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Zakopanem, gdzie na przełomie lat 80. i 90. wraz z ks. Mirosławem Drozdkiem tworzył sanktuarium Fatimskie, wotum za ocalenie św. Jana Pawła z zamachu.

W roku 1998 został rektorem nowo powstałej placówki pallotyńskiej w Bielsku-Białej. Był budowniczym kościoła św. Andrzeja Boboli i domu księży pallotynów. Z jego inicjatywy wzniesiono także kaplicę Matki Bożej Fatimskiej na Dębowcu.

Przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego referenta do spraw instytutów życia konsekrowanego dla zakonów męskich. Zmarł 27 grudnia 2014 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 30 grudnia o godz. 12.00 w kościele św. Andrzeja Boboli pod Szyndzielnią.

Ks. Mąkinia zostanie pochowany na cmentarzu parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie, w kwaterze księży pallotynów.

O budowie kaplicy na Dębowcu pisaliśmy TUTAJ.

Galerię zdjęć z uroczystości poświęcenia kaplicy na Dębowcu można obejrzeć TUTAJ.

Nie żyje ks. Franciszek Mąkinia SAC   bielsko.pallotyni.pl

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy