Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie-spokojnych Świąt!

Tradycyjne życzenia są dla mnie bez sensu.

Zrobiłem sobie ranking życzeń. Wygrały: spokój i zdrowie. Mam wrażenie, że podczas Wigilii i świąt są ważniejsze niż Wcielony Bóg. A przecież miało nie być „bogów cudzych przede Mną...”.

Że zdrowie - to rozumiem. Człowiek boi się chorować. I to wcale nie bólu, cierpienia, gorzkości w ustach po kolejnej chemii. W chorowaniu człowiek najbardziej boi się niesamodzielności, bycia ciężarem dla innych, ubezwłasnowolnienia. Słowem - braku kontroli nad sobą, swoim ciałem, własnym „ja”.

A co ze spokojem? Kwestia spokoju niepokoiła mnie, aż do rozmowy z panią doktor z bielskiego szpitala wojewódzkiego, a konkretnie z oddziału laryngologii. Rozmawialiśmy o świętach, o tym, jak przeżywają je pacjenci i lekarze na Podbeskidziu.

- Dawniej największy ruch mieliśmy w Wigilię wieczorem - zadumała się pani doktor. - Wiadomo: ości w gardle i przełyku. Koło drugiej, trzeciej nad ranem była druga fala. Ludzie wrócili z Pasterki, rybka skusiła. I znów ości.

- No, a teraz?

- Teraz ludzie z ościami są ostrożniejsi. A największy natłok interwencji mamy w Boże Narodzenie nad ranem. To ofiary bijatyk w bielskich klubach.

- Sportowych?

- Nie. Muzycznych. Kluby organizują „wigilie”, kiedyś w stylu techno, dziś w klimatach disco. Jest alkohol, są dopalacze, nawet coś twardszego. Potem bijatyki, burdy, połamane nosy i szczęki. Takie czasy.

Dobrze sobie czasem porozmawiać z lekarzem. Tyle rzeczy się człowiekowi wyjaśni. Tyle relacji nowych wytropi, jak choćby ta: zdrowia i spokoju. Zrozumiałem, skąd się biorą życzenia, które skądinąd mnie irytują.

Bo ja chciałbym wszystkim życzyć: Niespokojnych Świąt! Tak, to nie pomyłka. Żeby nas tajemnica Wcielenia porwała, zachwyciła, zmusiła do myślenia, wytarmosiła za uszy, że w swojej obojętności pozostajemy wciąż duchowo jałowi i letni. Bo jak jest spokój, to człowiek śpi, w tłuszcz obrasta. A jak jest niepokój, to człowiek chodzi, myśli, nie usiedzi spokojnie, musi z tymi myślami gdzieś iść, z kimś się podzielić, powiedzieć komuś, wykrzyczeć: Słowo stało się Ciałem!

Wpadł mi w oko facebookowy wpis zacnego publicysty: "kim lub czym chciałbyś być w betlejemskiej stajence, bo ja osiołkiem albo nawet siankiem". I to są właśnie spokojne święta: leżeć pokotem albo gapić się jak cielę. Kim ja chciałbym być w stajence? Panem Jezusem. Przecież mi powiedział, żebym Go naśladował. I to są właśnie te moje niespokojne święta. Dzielę się nimi z Państwem serdecznie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • mrzepka
  25.12.2014 04:08
  I ja to słyszę, i ja tak wierzę... Może nie jest aż tak źle, by cytować dalej:)
  doceń 3
 • mahavish
  25.12.2014 11:06
  Gratuluje spostrzeżeń, miewam podobna odczucia co do życzeń.
  doceń 9
 • wietrzyk11
  25.12.2014 19:30

  Drogi Autorze, mam trzy uwagi:

  1) Spodziewam się, że jako kapłan zna ksiądz treść jednej z modlitw liturgii Wielkiego Piątku, gdzie padają słowa: "...niech nasz Bóg i Pan (...) nam pozwoli wieść życie ciche i spokojne na chwałę Boga Ojca wszechmogącego."

  Musi Ksiądz więc wysłać koniecznie list do papieża z wnioskiem o zmianę treści tej modlitwy - bo przecież skoro życzenia spokoju są bez sensu, to o ileż bardziej modlitwa o spokojne życie! Chrześcijanin spokojem gardzi, czyż nie?

  2) Jeśli Księdzu nasze "spokojne" święta tak przeszkadzają - droga na Bliski Wschód otwarta. Bo na ataki dżihadystów u nas trzeba jeszcze trochę poczekać, będzie się Ksiądz nudził.

  doceń 0
 • Jerzyk
  26.12.2014 13:43
  Patrząc tak jak ksiądz, to wszystko może być bez sensu. We wszystkim da się znaleźć coś nie tak, w zależności od potrzeb.

  - Skąd się to bierze?

  - Czy to nie księża kształtowali ludzi?
  - Czy to nie księża decydowali przez wieki co i jak?
  - Czy zagoniony człowiek nie potrzebuje chwili spokoju?
  - ???

  Ja życzę,
  - Błogosławionych Świat Narodzenia Pańskiego, aby Boża Dziecina na nowo narodziła się w naszych sercach, naszym życiu, ...

  Ps. Jezus swoim uczniom nakazał głoszenie Dobrej Nowiny.
  - Niech ksiądz znajdzie w PŚ jedno złe Słowo, które Jezus powiedział do grzesznika.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma