Światłość w ciemnościach Wapienicy przejdź do galerii

- Żaden reżyser by tego tak dobrze nie zaplanował - uśmiechał się bp Piotr Greger, kiedy w czasie jasełek w wapienickim Zespole Szkół Specjalnych nagle wysiadł prąd!

- Nie zaplanowaliśmy tego - śmiali się nauczyciele po spektaklu. Owacja na stojąco i ukradkiem ocierane łzy wzruszenia kończą fantastyczny spektakl!

Przed Dniem Judaizmu

- Wszystko zaczęło się od konferencji dla nauczycieli poświęconej projektowi edukacyjnemu o dialogu chrześcijańsko-żydowskim. Projekt ten został przygotowany przez wydział katechetyczny diecezji bielsko-żywieckiej, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, także w związku ze styczniowym Dniem Judaizmu, którego nasza diecezja będzie gospodarzem - mówi Ewa Kine, katechetka. - Byłyśmy tam razem z naszą panią dyrektor Magdaleną Bulińską. Pani dyrektor zaproponowała, żebyśmy tegoroczne jasełka przygotowali właśnie w nawiązaniu do tej konferencji.

Powstało kilka zespołów pracy. Jeden zajął się szyciem strojów w ramach krawieckiego przysposobienia do pracy. Drugi - scenografią na warsztatach pamiątnikarstwa. Trzeci, wraz ze szkołą muzyczną "Yamacha" - oprawą dźwiękową.

Nauczycielki wprowadziły elementy żydowskiej muzyki, tańca, kultury, zwyczajów do tradycyjnych jasełek.

- Chcieliśmy też pokazać uniwersalizm chrześcijaństwa, które z żydowskiego Betlejem dotarło na krańce świata - mówi Ewa Kine. - Zwróciłyśmy szczególną uwagę na dwa kontynenty - Azję, gdzie okrutnie prześladuje się chrześcijan i na Amerykę Południową, skąd pochodzi papież Franciszek, prowadzący współczesny Kościół. Nie zabrakło polskich tańców ludowych, obrazujących, że i nasz kraj ma swoje miejsce w chrześcijańskim świecie.

Pokój

Dziękując autorom, rodzicom i aktorom za widowisko, bp Greger zaznaczył: - Doświadczyliśmy tu dziś ogromnego zaangażowania wielu osób. Gratuluję pomysłu scenariusza. I nawet to światło, które zgasło... - Żaden reżyser by tego tak dobrze nie zaplanował. Światłość zaświeciła w ciemności. Jak przyjście Pana na ziemię.

Ksiądz biskup z podziwem mówił o talencie Martyny Pasierbek - Martyna, twoje miejsce jest na scenie. Powiedziałem to już w marcu, kiedy spotkaliśmy się tu w szkole i kiedy usłyszałem cię po raz pierwszy. Dziś to potwierdzam.

Pochwałę dostał też Michał, który rozemocjonowany wspólnym śpiewem "Alleluja!" wybiegł przed chór i zastąpił panią dyrygentkę.

Składając wszystkim życzenia, bp Greger zwrócił uwagę na słowa "Pokój ludziom dobrej woli", życząc pokoju nie tylko w relacjach między ludźmi, ale i pokoju, który przynosi tylko Pan Bóg.

Spotkanie zakończyła licytacja prac - misternych ozdób świątecznych - z której dochód został przekazany na konto kampanii Pola Nadziei, dzięki której powstaje stacjonarne Hospicjum św. Jana Pawła II.

« 1 2 »