Reprezentanci Komorowic, Straconki i Mesznej pojadą na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
W 37 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce i dwóch na Ukrainie (w Równem i Żytomierzu), a także w białoruskich Baranowiczach trwał pierwszy etap eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Festiwal jest uznawany za największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Co roku na eliminacje zgłasza się około 2 tysięcy podmiotów wykonawczych, co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób.
Od kilku lat eliminacje odbywają się także w Domu Kultury "Włókniarz" w Bielsku-Białej. W tym roku wzięło w nich udział 32 wykonawców - solistów, duetów, zespołów i chórów. Na scenie prezentowali polskie i obcojęzyczne kolędy i pastorałki we własnych, bardzo ciekawych aranżacjach.
Po przesłuchaniu zgłoszonych do eliminacji prezentacji jury w składzie: Teresa Adamus, Krystyna Fuczik i Piotr Wolny wybrało do kolejnego etapu festiwalu troje wykonawców. Są to:
1. Dziecięcy chórek "Pinokio" z Miejskiego Domu Kultury (DK Komorowice)
2. Grupa kolędnicza "Ucha" ze Straconki
3. Duet Iwona Waluś i Natalia Wolińska z Domu Kultury w Mesznej
Ponadto jury wyróżniło grupę "Włóczykije" z Bielska-Białej - za ekspresję wykonania i oryginalny repertuar, Marię Cader - za wrażliwość muzyczną, Polski Chór Mieszany "Collegium Canticorum" z Czeskiego Cieszyna - za profesjonalne brzmienie i Aleksandrę Nykiel - za wrażliwość artystyczną.
Nagrodzeni wezmą udział w II etapie festiwalu, który odbędzie się od 15 do 17 stycznia 2015 r. w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Wykonawców oceniać będzie jury w składzie: ks. dr Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach), prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) i dr Michał Sławecki (UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert galowy - w niedzielę 18 stycznia 2015 r. o godz. 16 - w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Nie jest on typowym koncertem laureatów - to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonuje reżyser Dariusz Wiktorowicz. Dba on także o to, by koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale by składał się na wyjątkową historię, realizowaną ze scenicznym rozmachem. Podczas koncertu galowego ogłaszana jest także lista laureatów.
Wstęp na wszystkie przesłuchania i koncert galowy bezpłatny!