Nowy numer 48/2020 Archiwum

Weź sobie światło

Strażacy walczą z ogniem. Harcerze - przeciwnie - chcą, by dotarł wszędzie.

Po raz 23. za sprawą harcerzy do Polski trafiło Betlejemskie Światło Pokoju. Z okazji oficjalnego przyjęcia odprawione zostaną specjalne Msze św. w bielskiej katedrze i w czechowickim kościele NMP Wspomożenia Wiernych.

Betlejemskie Światło Pokoju można odebrać u harcerzy bądź poprosić o przyniesienie je do kościołów na ostatnie adwentowe Roraty. W Bielsku-Białej światło można zabrać z siedziby Hufca przy ul. Chopina 3 w sobotę 20 grudnia w godz. 12−15 lub po Mszy św., która w katedrze św. Mikołaja rozpocznie się o 12.30. Wystarczy przynieść ze sobą świecę lub lampion. Ważne, by miały one osłonę od wiatru. Światłem dzielić się będą także harcerze w Czechowicach-Dziedzicach, po Mszy św. w kościele NMP Wspomożenia Wiernych o godz. 10.

Światło warto przechować przynajmniej do Wigilii. Jak to zrobić? − Staramy się podtrzymać światło z Betlejem w świecy z dość dużym zbiornikiem olejowym − wyjaśnia jeden z zapytanych księży. − Ale na wszelki wypadek gaszę na probostwie gazowy piecyk do grzania wody, a potem zapalam go ponownie, używając światła z Betlejem. To taki żelazny zapas − dodaje z uśmiechem. Trzeba przyznać, że sposób jest tyleż banalny, co i skuteczny i może sprawdzić się także w warunkach domowych.

Betlejemskie Światło Pokoju skauci zabierają z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Jego przyjście na świat oznaczone jest tutaj 14-ramienną gwiazdą. Liczba jej promieni nawiązuje do wymienionych na początku Ewangelii św. Mateusza przodków Jezusa, ułożonych w trzy grupy po 14 pokoleń. Oznacza ona także króla Dawida, stanowi bowiem liczbową wartość spółgłosek tworzących jego imię (D+W+D = 4+6+4, co w sumie daje 14). A przecież bohaterowie Ewangelii tytułują Jezusa Synem Dawida, zaś Beltejem to Miasto Dawidowe i miejsce narodzin nie tylko Jezusa, ale także sławnego króla.

Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju dotarło z Wiednia przez Słowację. Płomień zapalony w Betlejem jest już na Jasnej Górze i w Pałacu Prezydenckim. To znak nie tylko świątecznej wspólnoty z ziemską ojczyzną Jezusa, ale także zgody i pojednania między tymi, którzy zasiadają do stołu wigilijnego w blasku Światła Pokoju.

Weź sobie światło   Czechowiccy harcerze rozdają Światło Pokoju Hufiec ZHP Czechowice-Dziedzice

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama